תושב ראשון לציון, מיכאל זוארץ (50), הורשע בהריגת דר הרחוב, יהושע קאופמן. בית המשפט סירב לקבל את טענתו כי היה מדובר בהגנה עצמית, וקבע כי מדובר ברגע של איבוד עשתונות מצידו, שכלל חבטה אחת בפניו של קאופמן, שנפל לקרקע ונפגע באופן קטלני בראשו מהאספלט.

השחזור של האירוע שביצע זוארץ (משמאל) | צילום: משטרת ישראל

קאופמן נפטר בבית החולים חמישה ימים לאחר מכן. לא היה מדובר במעשה מתוכנן, וזוארץ הוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, אבל כעת הוא ממתין לגזר הדין שישלח אותו לכלא לשנים לא מעטות.

היכה בעוצמה

מדובר באירוע שהתרחש לפני שלוש שנים. בעל מכולת מקומי, חברו של זוארץ, חשד כי קאופמן גנב ממנו את שעון המים. באותה שעה הגיע למקום זוארץ, ובעל המכולת ביקש ממנו שיביא מקאופמן את השעון. זוארץ פנה לקאופמן בקללות ובגישה כוחנית, כך ע"פ הכרעת הדין, דחף את עגלת איסוף של קאופמן "ואף אחז בעגלה כדי למנוע מקאופמן לזוז מהמקום", לשון בית המשפט.

קאופמן, בתגובה לחסימת דרכו, ניסה להדוף את זוארץ אשר בתגובה חבט בו בעוצמה בפניו. "המכה היתה בעוצמה כזו שגרמה למנוח 'לעוף' ולצנוח לאחור כמו בול עץ', כפי שמסר זוארץ בחקירותיו", שחזרה שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, דנה מרשק־מרום.

לאורך כל המשפט טען זוארץ באמצעות סניגוריו, ששי גז ועידן שני, כי פעל מתוך מנגנון של הגנה עצמית, אך גירסתו זו נדחתה. "אינני מתקשה לקבוע כי יש לדחות מכל וכל את טענת ההגנה העצמית שהעלה זוארץ. התנהגותו אינה מתקרבת להגנה עצמית, והוא לא הצליח לעורר ולו ספק קל בעניין זה", קבעה השופטת. היא ביססה את החלטתה על סמך מספר דברים שעלו במהלך המשפט והם: היעדר סכנה מוחשית, היעדר נחיצות והיעדר מידתיות. זוארץ עצמו הודה בחקירה במשטרה כי כלל לא הרגיש סכנה לחייו אלא לדבריו "קיבלתי מכה והחזרתי מכה".

ניידת משטרה, צילום: אבי מועלם

פערי הכוחות

"אני מקבלת את הטענה כי קטטה אלימה מקשה על הצדדים לבחון את מעשיהם בשיקול דעת ראוי ושקט כפי שניתן לעשות לאחר מעשה", כתבה השופטת, "אך התנהלות זוארץ כולה מעידה על אירוע נקודתי שהחל בהתנהגות כוחנית כלפי אדם מבוגר וכחוש כשפער הכוחות ביניהם ברור, ובמקום לחבוט בו חזרה, יכול היה התעשת, להסתובב ופשוט לעזוב את המקום... שיניו התותבות של המנוח עפו מפיו וגופו צנח כמו בול עץ. לזוארץ לעומת זאת, לא נגרם כל נזק מהאגרוף שנתן לו המנוח, הוא לא נזקק לטיפול, ולא תועד כל סימן בפניו".

השופטת מרשק־מרום קבעה אמנם כי זוארץ לא נכנס מראש לסיטואציה במטרה לחבול או להרוג את קאופמן, אך היה מודע היטב לפערי הכוחות ביניהם. עוד קבעה השופטת כי ברור שזוארץ לא יצר מגע עם המנוח על מנת להמיתו. "צפייה בחקירותיו של זוארץ ובמיוחד בשחזור, מעלה חרטה אותנטית של מי שנקלע לסיטואציה לא שגרתית, חד־פעמית ונקודתית שנמשכה מספר דקות בלבד, אשר הסלימה למותו של המנוח מבלי שזוארץ רצה בכך", לשון הכרעת הדין.

יחד עם זאת, "די בנקיטה באלימות בה הודה כדי לבסס את הרשעתו בעבירת הריגה", פסקה השופטת והרשיעה את זוארץ בעבירה שהעונש עליה עומד על 20 שנות מאסר בפועל

עוד ציינה השופטת כי: "התנהלות זוארץ מעידה על אירוע נקודתי שהחל בהתנהגות כוחנית כלפי אדם מבוגר וכחוש כשפער הכוחות ביניהם ברור, ובמקום לחבוט בו חזרה, יכול היה התעשת, להסתובב ופשוט לעזוב"