באוגוסט 2018 רעשה סצנת המועדונים בישראל בכלל ובראשון לציון בפרט כשנערכה מסיבת ההשקה של מועדון ה'דזרט' או כפי שהוא מכונה בז'רגון המקצועי 'מגה קלאב'.

המועדון. ברקע בתי שכונת פרס נובל. צילום: אבי מועלם

ואכן, ההבטחות בדבר מועדון שטרם נראה כמוהו בישראל התממשו - תאורה וסאונד יוצאי דופן, רחבת ריקודים ענקית, מספר עמדות של ברים ותחושה של המבקרים שמדובר במקום בילוי בליגה של המועדונים המובילים בחו"ל.

המועדון שנפתח במתחם ה־1,000 אף משך אליו את כל המי ומי, כשאפילו ראש העירייה לשעבר דב צור בחר לערוך שם את השקת קמפיין הבחירות שלו.

אלא שבין הדי הבאסים ומצב הרוח הטוב של המבלים, ישנם תושבים המתגוררים בסמוך שנאלצים לטענתם לסבול בלילות מרעש בלתי נסבל עד לשעות המאוחרות. כעת מאיימים חלק מהם לצאת למאבק אם לא תופסק ההפרעה לשנת הלילה שלהם.

כמו בלאס וגאס

על דבר אחד כמעט אין ויכוח - הרמה הגבוהה של מועדון הריקודים הראשל"צי. המקום שעל פי פרסומים הוקם בהשקעה של עשרה מיליון שקלים מצליח למשוך אליו בליינים רבים, לא רק מקרב תושבי העיר, שנהנים מהופעות של צמרת הדי.ג'ייז בארץ ובעולם.

המועדון, שסמלו הוא גמל עם כנפיים, מספק למבלים שעות של מוזיקה באיכויות סאונד מתקדמות ביותר ותאורה שמטריפה את החושים. כל אלה בתוך דיונות החול המקיפות את מתחם ה־1,000 שמעניקות למבלים תחושה של מועדון באמצע לאס וגאס ולא בבירת השפלה.

אבל לא כולם מרוצים. "בשנה שעברה, בתחילת הקיץ המקום נפתח וכבר אז התחילו הבעיות", מספרת שרון בכר, תושבת שכונת פרס נובל שהיא ושכניה סובלים מהרעש, "אור הזרקורים של המקום היה נכנס לנו אל תוך הבית ובמקביל אליו גם רעש עוצמתי ובלתי נסבל. ככה זה היה כל לילה".

לדברי בכר, תושבים שנמאס להם הזעיקו לא אחת את המשטרה ואת הפיקוח העירוני. "השוטרים עצמם גם הגיעו אלינו כדי להתרשם מהרעש החזק שמגיע מהמועדון".

"מהרגע שפתחו את המקום זה סיוט מתמשך בלילות ואני מדבר על חצות ומעלה", מספר חזי, תושב נוסף. "הרעש הוא כזה בלתי נסבל שגם אם החלונות סגורים והכל אטום עדיין שומעים תופים בתוך חדר השינה וזה מטריד את כולם.

"אנחנו כל הזמן בשיחות עם הפיקוח והמשטרה שבאו אפילו לבדוק אותנו בהפתעה כדי לראות שאנחנו לא סתם נטפלים למועדון. פנינו עם זה בעבר לעירייה והתלוננו על הרעש וביקשנו סיוע כדי שזה ייפסק ושום דבר לא קרה".

בכר אומרת שהתלונות על הרעש הגיעו גם לבעל המועדון שמיהר לנסות לפייס את התושבים שמנוחת הלילה שלהם מופרת. "באחד מלילות אוקטובר בעל המועדון, שמסתבר שגר לא רחוק ממני, הגיע אלי הביתה יחד עם חבר נוסף והבטיח שיעשה לנו זכוכית מיוחדת וידאג שהרעש יהיה נמוך ומבחינתו גם להתקין מד דציבלים שנראה שזה לא עובר את הרמה האסורה".

כמו מסיבה בבית

לשמחתם של התושבים החורף הגיע והרעש הבלתי נסבל נפסק לפתע. "מסתבר שהמקום פעיל בעיקר בחודשי הקיץ", מסבירה בכר, "ולכן כשהחורף הגיע השקט חזר אלינו".

לשכנים היתה תקופה של שקט, אלא שבתחילת החודש האחרון, עם בוא האביב, המקום חזר לפעול במלוא העוצמה, על כל המשתמע מכך.

"זה סיוט. מהיום שפתחו את המועדון הזה אנחנו סובלים כל סופ"ש. זה מתחיל משעות הלילה וכאילו יש מסיבה אצלי בבית", אומרת לימור מנשה, תושבת נוספת. "יש לי תינוק קטן בבית והמוזיקה מעירה לי אותו. אנחנו פותחים חלון כדי להכניס קצת אוויר והרעש לא מאפשר לישון וזה גומר אותנו.

"כשאחנו מתקשרים למוקד הם מעבירים למשטרה שמחזירה אותנו שוב למוקד, כל אחד מגלגל אותנו מאחד לשני. הם כבר הגיעו לכאן כדי לשמוע את המוזיקה והעוצמות שלה. אנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע וכמובן שלא יסגרו את העסק אבל שינמיכו את העוצמות. אי־אפשר לישון ככה.

"יש לנו עבודה לקום אליה בבוקר", היא מוסיפה, "ולא יכול להיות שנצטרך לסבול עד ארבע לפנות בוקר".

"כדי להבין את עוצמת הרעש צריך לדמיין מה זה שאנחנו הולכים בבית והרצפה רועדת", מדגישה בכר, "שומעים את הטראנסים בתוך הרצפה וזה לא רק אצלי אלא בעוד דירות רבות מסביב. התגוררתי בעבר מול פארק הירקון ואחרי מאבקים מתמשכים, גם עיריית תל אביב הבינה שהופעות לא יכולות להימשך שם אחרי אחת עשרה וחצי בלילה".

"השבוע היו כמה מסיבות והייתי ער עם המוזיקה עד ארבע לפנות בוקר", טוען חזי, "אתה לא יכול לישון ועם זה צריך לקום לעבודה. זה גם לא שאתה נהנה מהמוזיקה כי מה שאתה שומע בבית זה באסים חזקים ובלתי נסבלים".

התושבים הזועמים והעייפים החליטו שלא ייתנו לאירועי הקיץ הקודם לחזור על עצמם גם בקיץ הקרוב. "אם הדברים לא ישתנו אנחנו מתכוונים לצאת למאבק", אומרים חלק מהתושבים ומשוכנעים: "עוד ועוד אנשים מצטרפים אלינו לזה כי הרעש מפריע להם ואנחנו מתכוונים לשים לזה סוף".

פנינו לאיציק רוסו, הבעלים של המועדון, והוא מסר בתגובה: "80 אחוז מהטענות שלהם לא נכונות וכבר הסברתי להם את זה. הכי קל זה לבוא ולהאשים את הדזרט. גם בימים שלא עבדנו הם האשימו אותי. היו כאלה שהתלוננו על רעש גם בשבע בבוקר, כשלמעשה אנחנו סוגרים בארבע.

"לפעמים יש רוחות מערביות חזקות שמביאות את הרעש לשכונת פרס נובל וזה ייתכן, אבל זה כמעט ולא קורה. אנשים צריכים להבין שבקיץ יש רעש ומסיבות של אנשים פרטיים והם מאשימים את המועדון. הוכחתי גם לפיקוח כמה פעמים שהרעש לא מגיע ממני. חשוב לציין שגם אני וגם השותף שלי גרים בשכונת פרס נובל ואין לנו עניין לעשות רעש שיפגע בתושבים".

עם זאת, ל'ידיעות ראשון' נודע כי לאחר הפנייה שלנו שוחח רוסו עם נציגי התושבים והבטיח לעשות ככל שביכולתו על מנת למנוע מטרד רעש מהמועדון שבבעלותו, ככל שזה מגיע ממנו.

מהעירייה נמסר בתגובה כי ראש העירייה כלל לא היה מודע לעניין. עוד נמסר כי הנושא ייבדק על ידי אגף איכות הסביבה.