חלקת הכוהנים בבית העלמים בראשל"צ | צילום: חברה קדישא ראשל"צ

בשורה חשובה לכוהנים: חברה קדישא ראשון לציון פתחה בימים אלה את "קומה אפס", שלב נוסף בהרחבת ובניית בית העלמין "גני אסתר" בעיר. הבניה מאפשרת לכוהנים לבקר במקום. בנוסף, עומד בית העלמין בפני הרחבה משמעותית - 20 אלף קברים נוספים בעשור הקרוב. 

כיום, בית העלמין מורכב מקומה מינוס 1, המשתרעת על פני 16 דונם ובה יש כ-4000 קברים. בקבורה זו משולבת גם קבורת סנהדרין (בקומות). על השטח של "קומה אפס", הנמצא מעליו (קומת הקרקע- הגישה בגובה פני הכביש) ומשתרע אף הוא על 16 דונם, יש כיום 300 קברים.

בימים האחרונים הסתיים שלב בבניית קומה אפס עם היצע למאות קברים, כאשר המיוחד בקומה הוא מתן המענה לקהל הכוהנים בראשון לציון והסביבה. כידוע, בן למשפחת כוהנים יכול לבקר בבית העלמין תוך תנאים מגבילים והתכנון החדש בראשון לציון מאפשר זאת.

ישראל הורוביץ, מנכ"ל חברה קדישא ראשון לציון, הסביר כי השלב שנחנך נותן אפשרות לכוהנים לבקר את יקיריהם הטמונים בבית העלמין. "לכוהנים יש בעיה מאחר ואינם יכולים, לפי ההלכה, להיכנס לבית העלמין אם הקברים אינם מרוחקים מהם לפחות שני מטרים. גם אם יש תקרה מעל לקברים, הרי שאינם יכולים לעשות זאת".

מה עשיתם לשם מציאת פתרון בעניין?

"כחלק ממתן מענה לציבור הכוהנים, יצרנו בקומה החדשה בחלקה שביל מיוחד שלא תוכנן במקור אל החלקה החדשה, שמאפשר כניסה לכוהנים מהכניסה היישר אל החלקות שנמצאות תחת כיפת השמיים. שביל זה צמוד לגבול עם בית העלמין האזרחי".

שביל הכוהנים | צילום: חברה קדישא ראשל"צ

השלב העתידי של התפתחות המפלסים בבית העלמין בראשון לציון יהיה בניית השלב האחרון, הוא שלב ג' בו תיבנה קומה נוספת (קומה 1), שתשתרע על פני ארבעה דונם. לדברי מנכ"ל חברה קדישא ראשון לציון- ישראל הורוביץ, "התכנית היא לבנות כ-20 אלף קברים בבית העלמין בראשון לציון במהלך העשור הקרוב".