רונה רמון נשיאת 'קרן רמון', הייתה פעילה ציבורית התומכת בחינוך וקידום של בני נוער בישראל ואלמנתו של אלוף-משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, אשר נספה באסון מעבורת החלל קולומביה, ואמא לסרן אסף רמון, טייס מצטיין בחיל האוויר שנהרג בתאונת אימונים, טל, יפתח ונועה. רמון הלכה לעולמה לאחר התמודדות עם מחלה קשה, והיא בת 54 בלבד.

רונה ואסף רמון | צילום: באדיבות קרן רמון

היום (שלישי) ציינו בתי הספר היסודיים והעל יסודיים בראשון לציון את זכרה בדרכים שונות, עליהן שקדו מרגע היוודע הבשורה המרה.

במקיף ג' העבירו המחנכים שיעור על המנהיגות של רמון ותרומתה לתחום החינוך בישראל. במסגרת שיעור זה שמעו תלמידי התיכון על שורות המפעלים החינוכיים שיזמה, מהם נהנו למעלה מ-700 תלמידים ברחבי המדינה.

רונה רמון. צילום באדיבות קרן רמון

במקיף ט' פתחו את יום הלימודים בשיעור חברה אודות רמון ומשפחתה, על התרומה של משפחת רמון למדינת ישראל בשלל התחומים. בכניסה לבית הספר תוצב פינת הנצחה שם יוכלו התלמידים להתייחד עם זכרה.

"נכנסתי לכיתה הבוקר והתלמידים ביקשו שנשוחח על רונה רמון", סיפרה ענת שטיינברג, מורה במקיף ט' בנאות אשלים. "התלמידים תיארו אותה כאיוב ולמרות זאת, היא בחרה באור, בהזדמנות שהוא נותן, ביכולת להתרומם מעל הכאב ולהפוך אותו לכוח, כוח לתת, כוח להתמודד".

"כמוסד חינוכי הקרוי על שמו של אילן רמון", שיתפה מנהלת קריית החינוך, כרמן ניר, "נחשפנו למחויבותה של רונה רמון לקידום נושאים חינוכיים בישראל. רונה היא דוגמא בלתי רגילה לאדם שבוחר באופן עיקש בחיים. היא ידעה לתעל את הטרגדיה המשפחתית לתרומה לקידום בני הנוער והילדים ברחבי הארץ". 

רונה רמון ז"ל נוספה לפינת ההנצחה | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

בבית הספר הוסיפו את תמונתה וסיפור חייה של רונה רמון לפינת ההנצחה המשפחתית הכואבת.

בבית הספר היסודי 'שקמה', הכינו התלמידים פרח לזכרה שבמרכזו חללית, מטוס או לב. לצדם נכתב המשפט של נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "אילן ואסף נגעו בשמים ורונה נגעה לכולנו בלב". גם בבית הספר 'טביב' העבירו שיעורים ומידע אודות מפעל ההנצחה של רונה רמון. 

הנצחה לרונה רמון בבית ספר 'שקמה' | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

יש לציין שלאחר מותם של בעלה ובנה, הקימה רמון שורה של מפעלים חינוכיים. כ-700,000 ילדים ובני נוער נהנו ממפעלים חינוכיים להם רמון הייתה שותפה ויזמה. ביניהם שבוע החלל הישראלי, תחרויות חלל ואסטרונומיה, מרכזי מדעים וחלל בפריפריה, מלגות לחוקרים מצטיינים ועמותת קרן 'רמון' לחינוך למצוינות וחלל בקרב בני נוער בשיתוף משרד המדע.

אילן ואסף רמון. צילום: באדיבות קרן רמון

על "גבורתה האזרחית" נבחרה רונה להשיא משואה בטקס יום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל.

מנכ"ל קרן רמון , רן לבנה: "אנחנו נפרדים היום בלב שבור מסמל מצוינות ועוז רוח של החברה הישראלית כולה, ומאדם שהיה משמעותי עבור כל מי שהיה איתה בקשר. רונה הייתה מיתוס ישראלי בחייה בעל כורחה, אור גדול שלא ניתן לכבותו. למרות התאכזרות הגורל אליה ואל משפחתה, רונה התעקשה לצקת תוכן ומשמעות לחייה. זכינו לקחת חלק ולהגשים את מפעל החיים שלה".