כאשר קרן זמיר מראשון לציון היתה בת שנה וחצי, הבחינו הוריה שמשהו בהתנהגות שלה אינו כשורה, אבל רק כשהיתה בת שלוש הם קיבלו את האבחנה הסופית - קרן נמצאת על הספקטרום האוטיסטי. יותר מ־20 שנה עברו מאז, וקרן כיום בת 26, מועסקת במרכז התעסוקה של אלו"ט בראשון לציון, 'גלגל הצלה' עבור אמה עליזה שיכולה לפנות קצת זמן לעצמה.

   קרן והאם עליזה. "מקום חשוב" | צילום: אבי מועלם

עליזה מספרת איך הבחינה שבתה לא מתפתחת כרגיל. "היא לא דיברה, היתה מתכנסת לתוך עצמה. בסביבות גיל שנתיים ניסינו להבין מה קורה והלכנו לרופאים. אחרי שורה של אבחונים ובדיקות ולאחר מסע שהחל בגיל שנה וחצי והסתיים בגיל שלוש, קיבלנו אבחנה חד־משמעית שהיא על הספקטרום האוטיסטי. אז לא העזו לומר את המילה 'אוטיזם'", היא אומרת.

עליזה מספרת איך היא ובעלה התמודדו עם הבשורה: "בעלי ז"ל היה אדם מאוד חזק ומקבל, והגישה שלו היתה שזה מה שיש, עם זה נצטרך להתמודד ונעשה זאת הכי טוב שיש. אני לעומת זאת קיבלתי את זה הרבה פחות טוב, זה הרגיש כמו מכת פטיש חזקה על הראש, אבל אחרי תקופה לא ארוכה יצאתי לדרך כדי להבין מה צריך לעשות כדי לקדם אותה באמצעים שיש לרשותנו. קרן נמצאת בספקטרום על המקום הבינוני־נמוך. מבחינה פיזית היא נראית כמו כל צעירה בת 26 אבל מבחינה תקשורתית היא אי־שם בגיל שנתיים, דורשת השגחה צמודה וטיפול תמידי".

אחד מ'גלגלי ההצלה' של עליזה כיום הוא מרכז התעסוקה של אלו"ט בראשון לציון שבו מועסקת קרן, דבר שמעניק לאמה זמן חופשי עד השעה 16:00. "היא עוסקת בפעילויות שונות כמו חוגי אומנות, פעילות גופנית, עבודה מפעלית ועוד. יש גם כיתת למידה שבה היא לומדת קרוא וכתוב בהתאם ליכולות שלה. המקום חשוב עבורה. היא מאוד אוהבת ללכת למרכז, שבו יש אנשי מקצוע שיכולים להקנות לה כלים להתקדם באמצעות הפעילויות החשובות האלה".

לתת להם עתיד

מחר, יום שלישי ה- 25 בדצמבר, יתקיים יום התרמה ארצי לילדים ובוגרים עם אוטיזם של אלו"ט והעמותה לילדים בסיכון, השנה בסימן המאבק לשיפור חייהם של בוגרים עם אוטיזם בישראל.

באלו"ט מסבירים כי ילדים על הרצף שמגיעים לגיל 21 ומסיימים את מערכת החינוך המיוחד נשלחים אל החיים הבוגרים ללא מסגרת עוטפת ומסלול ברור ומוגדר. התקצוב החסר של המדינה עבור דיור ותעסוקה לצעירים אלה יוצר בלית ברירה מסגרות לא מקצועיות, צפופות, מחסור קבוע בכוח אדם, ומדריכים בעלי רצון טוב, שרובם אינם מקבלים הדרכה או אופק מקצועי. 

תנאים כאלה מביאים לא אחת להתדרדרות במצב הצעירים, כך שגם מה שהושקע בהם בשנות הלימודים יורד לטמיון. גם מי שנשארים בקהילה, מוצאים עצמם ללא מענה הולם או מעטפת שתסייע להם להשתלב במעגל העבודה ולתרום לחברה ולמשק.

אלו"ט – אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם – היא עמותת הורים המובילה את הטיפול באדם עם אוטיזם בכל מעגלי חייו. אלו"ט פועלת לקידום זכויותיהם של כלל הילדים, הנוער והמבוגרים בישראל על הספקטרום האוטיסטי.

לתרומות: 8760* 

או באתר אלו"ט: alut.org.il