עשרות פעילי סביבה מפורום 'פעילי הסביבה ראשון לציון', קיימו בסוף השבוע שעבר עצרת מחאה ליד שדרת עצי ברוש ותיקים הממוקמת בסמוך לדרך המכבים בעיר.

   מחאת התושבים בסוף השבוע האחרון | צילום: פרטי

טענתם המרכזית של הפעילים היא כי עבודות תשתית להקמת תוואי הרכבת הקלה, הקו הירוק, של חברת נת"ע במקום, יפגעו קשות בעצים שנשתלו לפני קרוב ל־100 שנה ומהווים חלק משדרה ארוכה של עצים שנשתלו לסימון דרך עתיקה.

בשבועות האחרונים פנו אנשי הפורום לנציגי נת"ע והעירייה וביקשו לבדוק אפשרות לביצוע שינוי קל של תוואי המסילה באיזור זה, אולם לדבריהם לא נענו בצורה מספקת."הגענו לשטח כדי להביע את המחאה שלנו על הפגיעה הדורסנית בטבע", אומר אחד ממובילי הפורום הסביבתי, אבי מלינסקי.

"מקוממת מאוד העובדה שלמרות שפנינו לרשויות בזמן וביקשנו להתחשב בסביבה ובדרך ההיסטורית, אבל אף אחד לא ממש מקשיב לנו".

לדברי מלינסקי ופעילי הפורום, בניגוד לעצים אחרים, עצי ברוש אינם ניתנים לעקירה ושתילה מחדש, דבר שלמעשה הופך את הקמת תוואי הרכבת במקום למכת מוות לעצים אלה.

בתחילת השבוע נפגשו פעילי הפורום עם גורמים בעירייה ונמסר להם כי העבודות במקום יתבצעו במגמה לפגוע כמה שפחות בשדרת הברושים, אולם הפעילים אינם מרוצים ממה ששמעו"אנחנו מצפים שאנשי העירייה יפעלו מול חברת נת"ע כדי להסיט מעט את התוואי, 50 מטר בלבד, דבר שהוא אפשרי בהחלט מאחר שמדובר בשטח פתוח וצריך רק מחשבה ורצון טוב", מסביר מלינסקי.

במקביל למאבקם ולשיחות שהם מנהלים מול הגורמים השונים, הפיצו השבוע אנשי הפורום עצומה אינטרנטית בה הם מבקשים מתושבי האיזור לחתום על הבקשה שלא לפגוע בשדרת עצי הברוש.

"איננו מתכוונים לוותר בקלות", אומרים הפעילים, "כי באמת שכבר נמאס מהמדיניות הדורסנית של הרשויות. נעשה כל מה שצריך כדי למנוע פגיעה בעצים ואם צריך נשכב מתחת לדחפורים שיגיעו לעבוד בשטח".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "עיריית ראשון לציון הביעה פעם אחר פעם את התנגדותה לכריתת עצי הברוש הוותיקים המצויים בקצה תוואי הרכבת הקלה המגיע לצפונה של העיר".

בעירייה הוסיפו וציינו גם כי "צוות התכנון בעירייה הציע מספר חלופות תכנון לטובת שמירת שדרת הברושים, שלצערנו לא התקבלו ונדחו על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות".