אם יש נושא שיחה שנחשב למאוד לא רומנטי בט"ו באב, חג האהבה על פי לוח השנה היהודי, הוא שיח על פרידה וגירושין. ראשון לציון ממוקמת גבוה במדדים רבים כמו מדד שביעות רצון, רמת הניקיון ועוד, אך למרבה הצער היא מדורגת כבר שנים רבות בצמרת הערים שבהן אחוז גירושין גבוה.

בשנת 2018 התגרשו בראשון לציון 404 זוגות, נתון שדווקא מהווה ירידה בהשוואה לשנת 2017, אז התגרשו 437 זוגות, אך עדיין מדובר במספר שמספיק כדי לבסס את הקביעה שלא פשוט לשמור בה על הזוגיות.

המחשה: shutterstock

לאחרונה החליטו בעיריית ראשון לציון להקדים תרופה למכה, ובעזרת תוכנית ייחודית וראשונה מסוגה בארץ ואפילו בעולם, להעניק לזוגות הטריים כלים שבעזרתם ילמדו לחיות יחד, לגשר על מחלוקות, ובתקווה ליהנות מזוגיות מספקת וארוכה.

מתנה לזוגות

נושא שיעור הגירושין בעיר עלה פעמים רבות בדיונים שונים. כבר לפני כשנתיים הציע חבר המועצה ישראל מוטעי לדאוג שבעיר יקום בית דין רבני שיוכל לטפל במספר המקרים הגדול של זוגות שמבקשים להתגרש. בעירייה החליטו הפעם לתקוף את הנושא מזווית שונה והגו את המיזם הייחודי שמוביל המשרד לקידום מעמד האישה, בשיתוף היזמית המקומית אילנית אפרים, הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ואגף הנוער והצעירים. בעירייה מאמינים כי זוגות רבים יקחו אחריות ויבחרו להצטרף לקורס, שיהפוך במהרה לאחת מ'תחנות החובה' שעובר כל זוג בהכנות לקראת החתונה.

הקורס 'מבשלים זוגיות' יוענק במתנה לכל זוג תושבי העיר שנמצאים בשנת הנישואין הראשונה או לפני החתונה. הזוגות ישתתפו בשישה מפגשים ממוקדים שיעסקו בפיתוח מיומנויות בסיסיות ביחסים זוגיים, שיחה פתוחה ובעיקר הקשבה, גישור בין פערי תפיסת העולם, תיאום ציפיות בנושא מהותיים על מיניות, כסף, ערכים, משפחה והגשמה.

"רגע לפני שראשון לציון חוגגת 137 שנים להקמתה, בט"ו באב, אנו רוצים לתת לתושבים שלנו מתנה - קורס שיעזור להם להתמודד עם מחלוקות בזוגיות", אומר ראש העירייה רז קינסטליך, "הרבה מאוד זוגות נכנסים לעיתים לוויכוח, ובלהט הדברים, באין כלים כדי לגשר על פערים עלולים להגיע אפילו לגירושים. אנחנו רוצים לשנות את זה ולהציע לתושבי העיר להשתתף בקורס שישפר את התקשורת הבין זוגית ואולי אף ימנע מצב של פירוק הנישואים. אנו מקווים כי בעקבותנו יצטרפו ערים נוספות ליוזמה ובכך יסייעו להפוך את העולם למקום טוב יותר".

"העיר ראשון לציון רואה בחזון של שוויון מגדרי וסיוע לצעירי העיר ערכים שראוי לקדם", מוסיפה ממלאת מקומו ויו"ר ועדת מעמד האישה, ליאל אבן־זוהר. " זו תוכנית מקסימה והיא חלק מהאג'נדה הזו, ואנו מודים לכל העושים במלאכה".

"עשתה לי בית ספר"

דרור (35, יועץ השקעות) ושירן (32, גננת) פיטל נשואים כבר שנה. אף שהאהבה פורחת הם החליטו להירשם לקורס ולקבל כלים שישמרו את הזוגיות שלהם איכותית לאורך זמן. כשהם מתבקשים לספר כיצד הם הכירו, שירן מחייכת חיוך גדול שמסגיר את החיים הקשים שעשתה לדרור עד שנעתרה לחיזוריו. "דרור פנה אלי בפייסבוק" היא מספרת, "היינו בקשר המון זמן, אבל אף פעם לא היתה באמת מערכת יחסים ולקח לי הרבה זמן עד שהשתכנעתי לתת לו הזדמנות לדייט".

דרור ושירן פיטל. צילום: אבי מועלם

"היא עשתה לי בית ספר", מספר דרור בחיוך, "שלוש שנים נתנה לי להתבשל עד שהסכימה להיפגש איתי. במשך שלוש שנים שלחתי הודעות, ניסיתי וכל הזמן היא נתנה לי ברקסים. יום אחד ראיתי שהיא אמורה להגיע ליום הולדת של חבר משותף והגעתי גם אני כדי לפגוש בה 'על הדרך'. במהלך האירוע יצרתי מפגש ואמרתי לה שהיא צריכה לתת לי צ'אנס. היא זרקה את כל התירוצים שיש ובראשם שיש לה חבר. כששמעתי את זה, לקחתי צעד אחורה ואמרתי שאחכה להזדמנות שלי בסבלנות. אחרי חצי שנה שוב יצרתי קשר והפעם היא הסכימה".

שירן: "אמרתי לו שאני אתן לו הזדמנות אבל שיידע שיש לי באג במערכת".

דרור: "עניתי שאני האנטי וירוס שלה. לפני שבת הנחתי פרחים בכניסה לבית שלה ומשם הכל התחיל להתגלגל".

אתם נשמעים כמו זוג אוהב. למה אתם צריכים דווקא עכשיו קורס זוגיות?

שירן: "אני חושבת שהרעיון הגדול של הקורס מגיע ממקום מאוד טוב. זה מיזם ייחודי שהעירייה באה לסייע לנו. אכפת לה מהחבר'ה הצעירים שגרים בראשון לציון ומנסים לתת להם כלים לשרוד את היום־יום מבלי לפגוע בזוגיות. יש קשיים ויש מורדות כמו לכל זוגות ועכשיו באים ונותנים לנו כלים כדי לדעת איך נוכל להתמודד עם זה כמו שצריך".

דרור: "אם היית שואל אותי פעם אז הייתי עונה שאולי לא צריך, אבל החיים מלמדים אותנו לשים את האגו בצד. צריך עזרה בכל שלב של הזוגיות. קראתי לא מזמן מאמר שקבע שלהטיס מטוס מלמדים אותך חמש שנים וכמעט אין התרסקויות ובזוגיות יש אחוזי כישלון גבוהים ואף אחד לא מלמד אותנו, אז למה באמת אף אחד לא מלמד אותנו לפעול נכון? בגלל זה אנחנו צריכים להיות חלק מזה".

הכנה לפני החתונה

זוג נוסף שבחר להיעזר בכלים שהקורס נותן לו הם בן ארי קוטאי (30, מהנדס תוכנה) וגל ביבר (28, בנקאית) שבעוד כחודש צפויים לבוא בברית הנישואין. "הכרנו בצבא" מספר בן ארי, "הייתי בן 19, אחרי מסלול ייעודי לקצונה ובשלב מסוים הוצבתי בבסיס תל השומר בתור אחראי אבטחה. היא היתה חיילת במופ"ת שגם הגיעה לעשות שמירות. באחת השבתות ראיתי אותה עולה לשמירה ותהיתי לעצמי 'מי זו המהממת הזו?' בסוף המשמרת אמרתי לה שהיא צריכה לבוא אלי למשרד כי היא עשתה איזו טעות שאני צריך לדבר עליה איתה וכשהיא הגיעה התחלנו לקשקש. אחרי כמה זמן הזמנתי אותה לסרט, אבל היא סירבה".

"טוב, חשבתי שהוא לא רציני", ממהרת גל להסביר בחיוך.

בן ארי קוטאי וגל ביבר. צילום: אבי מועלם

בן ארי: "מאז המשכתי לעקוב אחריה בפייסבוק רק כדי לוודא שהיא עדיין לבד. לפני שנתיים בדקתי שוב מה המצב איתה והזמנתי אותה לצאת איתי והיא הסכימה ומאז הכל היסטוריה. למעשה כמעט שבע שנים עקבתי אחריה, גם כשהייתי במערכות יחסים אחרות".

אז היית עם אחרות אבל הלב שלך היה שייך לגל.

בן ארי: "תראה..."

גל: "כן, זה בדיוק מה שהיה. תכתוב את זה, שהוא חשב תמיד עלי".

לאורך כל השיחה השניים לא מפסיקים לצחוק, נהנים מהומור פנימי שהם מכירים, מה שמעורר תהיות למה זוג שעוד לא התחיל את חייו כזוג נשוי מכניס את עצמו לעולם של עצות ודיבורים על אפשרויות להתגרש. "האמת שאמא של חברה ממש טובה שלי סיפרה לי על הקורס", אומרת גל, "היא חלק מהארגון הזה והיא הסבירה לי שהסטטיסטיקה לא לטובתנו ושהרבה זוגות מתגרשים ולכן כדאי לנו להצטרף לקורס. אני יודעת שיהיו שם מומחים רבים שיתנו לנו כלים בתחום ההתנהלות הנכונה, גם כלכלית וגם זוגית, הרצאות על מיניות וכל מה שזוג צריך. נכון שיש לנו כימיה טובה, אבל עדיין צריך לחזק ולהעשיר אותה ואם יש לנו אפשרות ללמוד מזה אז למה לא?".

בן ארי: "אני זרמתי עם זה מיד. זו יוזמה מבורכת וזוגיות זה לא דבר פשוט ועבודה שדורשת מאמץ מתמיד. מכל מלמדיי השכלתי אז למה לא? זה תהליך שנעבור יחד וניקח משם את מה שאנחנו חושבים שנכון לנו. בחיים שלי אין אגו ואני לא מונע מעצמי להקשיב לאחרים ובשביל זוגיות טובה ברור שאתאמץ".

אבל כבר להזכיר את המילה המפחידה הזו 'גירושין' כשאפילו עוד לא התחתנתם?

גל: "אנחנו שנתיים יחד וגרים באותו בית. אנחנו לא באופוריה ואין לנו זוגיות מושלמת עד כדי שאין לנו שום דבר חדש ללמוד. יש לנו על מה לעבוד, לצד הדברים הטובים, ואין ניתוק מהמציאות.

בן ארי: "והחלקים המורכבים עוד לפנינו, ילדים ומשפחה אלה נקודות שצריך לדעת להתמודד איתן לכשיגיעו".

"זו אמורה להיות תוכנית חירום לאומית"

איריס כגן־חכמון, יועצת ראש העירייה לקידום מעמד הנשים ושוויון מגדרי אשר יזמה את הקורס, מספרת כי הרעיון נולד דווקא מהמקום האישי שלה, "הרעיון נולד אצלי לפני 25 שנה, כשהתחתנתי", היא מספרת. "לא היה מי שידריך אותי וראיתי איך כל כך הרבה זוגות שלא מנהלים אורח חיים דתי נאלצים לקבל הדרכה בעניין זוגיות מהבלנית במקווה או הרב ואז אמרתי לעצמי שאני חייבת לעשות עם זה משהו. למדתי ייעוץ זוגי והתחלתי ללוות זוגות ולהדריך אותם ונחשפתי לסיפורים לא פשוטים. זה פרויקט שקינן בי הרבה זמן וכעת הגיע הזמן שלו. המיוחד בו הוא שאנחנו מכנסים את הזוגות בנקודת זמן מאוד אוהבת, בתחילת הפרק הזוגי ולא כשמתגלים הקשיים. הם מתעצמים מתוך האהבה שלהם".

העירייה לא מתערבת כאן בנקודה מאוד אישית ופרטית?

"אני חושבת שלא. כי אם העיר נמצאת במקום מאוד גבוה בשיעור הגירושין אז יש גם לנו מקום לגלות אחריות. אנחנו לא מחייבים אף אחד להשתתף אלא מציעים את השירות הזה ומי שמעוניין ייקח ומי שלא אינו חייב. הקורס הראשוני הוא רק התחלת התהליך, משם הם יתגבשו כקבוצה וישמשו כקבוצת תמיכה לאורך השנים, יראו שלכל הזוגות יש בעיות ולא רק לזוג הפרטי. לדעתי זו בכלל אמורה להיות תוכנית חירום לאומית כי אי־אפשר להתעלם מכך שכל זוג שלישי בישראל מתגרש, כמה המדינה יכולה להתעלם מעובדות? זה מקום מדויק שלנו כעירייה להיכנס ולהשפיע".