ביקורת מס הכנסה הגיעה בימים האחרונים ל-129 עסקים ברחבי ראשל"צ, רחובות והסביבה. ממצאי המבצע העלו כי 15% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין. כאשר גם תירוצים לא חסרו. 

צילום המחשה: shutterstock

מתווך מראשון לציון החביא פתקים בתוך פנקס חשבוניות המס שלו, עליהם רשם את סכומי הכסף שקיבל מלקוחות. כך למשל נמצאה הפקדה לחשבון הבנק שלו בסך 4,000 שקלים, שלא תועדה ואם לא די בכך, בפנקס חשבוניות המס שלו נמצאו פתקים עליהם נרשמו סכומים של כסף בסך כולל של 34,800 שקלים, כאשר כל הסכומים הללו לא נרשמו בפנקס הקבלות. תשובתו של המתווך למבקרים הייתה: "אני מוציא בסוף החודש לפני שאני מוסר לרואה החשבון".

בדיקת חשבון הבנק של בעל עסק למתן שירותי מטבע (צ'יינג') העלתה כי צ'ק על סך 7,068 ש"ח לא תועד בספרי העסק. המבקרים אף בדקו את קופת העסק, שנמצאה לא תקינה ואף הנפיקה תאריכים לשנת 2002, במקום 2019. תשובתו של בעל העסק היתה: "אני אבדוק את רישום הצ'ק מול איש התוכנה ולגבי הקופה אחליף אותה". המבקרים לא הסתפקו בהסבר וצוות חקירות נשלח לבית העסק להמשך טיפול ובדיקת הדברים.

בדיקת חשבון בנק של מעצב שיער הראתה כי הכנסות באמצעות אפליקציית "ביט" לא נרשמו בספרים ולא הוצאו לגביהן קבלות. הספר מיהר להסביר: "האפליקציה חדשה אצלי ולכן לא רשמתי".

במספרה לכלבים ברחובות נצפה לקוח בעת שהוא משלם בעבור תספורת שעשה לכלבו, בעוד בעלת המספרה לא מוציאה קבלה ולא רושמת את ההכנסה. בנוסף, נמצא כי הכנסות בסכום של 2,500 שקלים מתספורות לכלבים שעשתה מתחילת החודש, לא נרשמו אף הן. בעלת העסק טענה: "לא רשמתי בגלל שאני עוסקת פטורה".

מספרת כלבים | shutterstock

בביקורת אצל קוסמטיקאית בנס ציונה נבדק ספר ההזמנות אל מול פנקס הקבלות ונמצא כי הכנסות בסך 2,420 ש"ח לא נרשמו בספרי העסק. תשובתה של הקוסמטיקאית הייתה: "אין לי הסבר, פשוט לא הספקתי וגם לא נשארו לי קבלות".

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השיוויון בנטל בקרב האזרחים.