פעילי סביבה בראשון לציון מנהלים בימים אלה מאבק למניעת פגיעה באחד האתרים ההיסטוריים בשטח המוניציפלי של העיר - אתר בית ג'אבן, מבנה עתיק שבו התרחש קרב חשוב במלחמת העצמאות. לדברי הפעילים, הרכבת הקלה שעתידה לפעול באיזור תפגע בשטח האתר ההיסטורי.

שטח האתר. צילום: פרטי

בית ג'אבן הוא אחד השרידים הבודדים של דרך הביטחון - שם שהוענק לנתיב שנפרץ על ידי לוחמי ההגנה והפלמ"ח במטרה לעקוף יישובים ערביים בדרך שבין תל אביב לראשון לציון ולאפשר מעבר בטוח לשיירות האספקה מתל אביב לכיוון ירושלים. במהלך שנת 1948 פוצצו לוחמי ארגון ההגנה, בפיקודו של שלמה להט (צ'יץ') את בית ג'אבן, ממנו יצאו מפגעים שהתגוררו באיזור בית דגן.

לאחרונה התקבל אישור של פקיד היערות הארצי של הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) לכריתה של למעלה מ־220 עצים ותיקים, חלקם במתחם בית ג'אבן והכל במטרה לאפשר את הנחת תוואי הרכבת הקלה. בעירייה אמנם הביעו התנגדות, אך מלבד זאת אין ביכולתה לעשות דבר.

פעילי הסביבה שגילו בשבוע שעבר את דבר האישור שהתקבל, טענו כי כריתת העצים מיותרת, תפגע בסביבת האתר ההיסטורי ואפשר למנוע אותה על ידי הסטה של תוואי הרכבת בעשרות מטרים בלבד.

"מדובר בשטח פתוח לחלוטין שאפשר לבצע בו שינויים", אומר אבי מלניסקי, פעיל סביבה תושב העיר המוביל את המאבק עם חברים נוספים הפועלים למען הטבע והסביבה. "זה בוודאי לא יפגע באיש, לא בתוואי הרכבת וכמובן שלא באתר ההיסטורי".

"עצוב שזונחים את כל עקרונות השמירה על המורשת וההיסטוריה עבור יזמות ונדל"ן", אומרים הפעילים. "אולי הגיע הזמן לעצור לרגע, לעשות חושבים, לשנות תוכניות ולמנוע פגיעה בעבר שלנו, של כולנו".