מתנדבי הדוכן החילוני | צילום: באדיבות המצולמים

לפני כשלושה שבועות הודיעו פעילי 'ראשון חופשית' ו'הדוכן החילוני' על כוונתם להגיע לבית החולים 'אסף הרופא' בשבת במטרה לחלק כריכים למאושפזים. זאת מאחר ובשבתות הקפיטריות והמזנונים בבית החולים סגורות, ואין למטופלים ומשפחותיהם אפשרות לרכוש דברי מאכל. 

פעילות דומה נעשתה בעבר בבית החולים 'מאיר' בכפר סבא ובבית החולים 'וולפסון' בחולון, ובעקבות ההצלחה החליטו הפעילים לצאת גם ל'אסף הרופא' בראשון לציון. 

המארגנים לא ציפו לקבל, לאחר הפרסום על הפעילות המתוכננת, הודעה מבית החולים האוסרת עליהם לערוך את הפעילות.

"באשר לתשובתך האחרונה, לצערנו למדנו ממנה כי מטרת פנייתך איננה רק לשם העזרה לזולת גרידא, אלא גם לשם קידומה של אג'נדה חברתית שבה תומכת קבוצתכם. המרכז הינו מרכז רפואי ממשלתי שמטרתו לדאוג לטובתם של כלל המטופלים ולשמור על ניטרליות וגם לא לקחת חלק בקידומן של אג'נדות פוליטיות או חברתיות. בנסיבות הללו לא נוכל לאשר את חלוקת המזון על-ידכם בשטח המרכז הרפואי", לשון המכתב שהועבר לידי המארגנים. 

למרות האיסור החליטו פעילי הדוכן להגיע בשבת האחרונה לבית החולים 'אסף הרופא'. לצערם, בעת חלוקת הכריכים סמוך לבניין המיון הראשי, הם נתקלו במאבטחים שעיכבו אותם ולקחו את פרטיהם. 

"כריך למבקר זו יוזמה התנדבותית שרצה חודשים ארוכים במספר בתי-חולים ברחבי הארץ במסגרת פעילות ׳הדוכן החילוני׳", אמר יקי הרץ. "חבל לי שדווקא במרכז רפואי שמיר התייחסו אלינו כאיום ביטחוני ושלחו 3 אנשי ביטחון ברכב וביקשו שנתפנה.

"אנחנו נמשיך לחלק מזון וקפה למבקרים המעוניינים בכך, כי הם נתקלים בקפטריות הסגורות בשבת ותלויים במכונות, שהרבה פעמים גם הן לא עובדות. לא תמיד זוכרים או מספיקים להתארגן על משהו מהבית, ואנחנו נהיה שם כדי לתת מענה בשטח". 

תגובת ביה"ח 'אסף הרופא': "קבוצת "הדוכן החילוני" פנתה לקבלת אישור מהנהלת המרכז הרפואי, על-מנת  לחלק כריכים למבקרים ביום שבת ה-29.06.2019. ראש הקבוצה הציג את פעילותה של הקבוצה ככזו שמטרתה התנדבותית ולטובת מבקרי מטופלים. הנהלת המרכז הרפואי בתגובה לפנייתו, הציבה מספר תנאים הנוגעים לבטיחות המזון והצגת ביטוחים מתאימים, אך הקבוצה לא עמדה בהם.

"בשלב מסוים נוכח אחת מפנייתו של ראש הקבוצה, התברר שהמטרתה האמיתית של הבקשה לכניסתם של חברי הקבוצה לקמפוס הנה קידום אג'נדה חברתית חילונית של הקבוצה ולא כפי שהוצג להנהלה מלכתחילה. משהדבר התגלה, הובהר לראש הקבוצה שהמרכז הרפואי שמיר הנו מרכז רפואי ממשלתי שמטרתו מתן שירות רפואי למטופלים וככזה, עליו להיות נקי וניטראלי מכל אג'נדה חברתית או פוליטית.

"בנסיבות הללו ומשהקבוצה לא עמדה בתנאים שהוצבו כאמור, נשלחה הודעה לראש הקבוצה לפיה לא מאושרת כניסת חברי הקבוצה לקמפוס לצורך חלוקת הכריכים. חברי הקבוצה בחרו באופן מודע להתעלם מההודעה והחליטו להיכנס למרכז הרפואי ללא אישור, לצורך קידום האג'נדה שלהם.     

"אין לנו אלא להצר על פעילותם הכוחנית של חברי הקבוצה. במרכז הרפואי. בשלהי הדברים נבקש לציין כי במרכז הרפואי מוצבות מכונות לממכר מזון ומשקה, אשר מבקרים יכולים לעשות בהם שימוש בכל ימות השבוע. 24\7".