בתחילת השבוע נורו שבעה בני אדם, ביניהם אישה הרה, מרכב חולף כאשר המתינו בטרמפיאדה בכניסה ליישוב עפרה בבנימין. כוח צה"ל שהיה במקום ירה לעבר רכבו של המחבל, אבל הוא הצליח להימלט מהזירה. לא מדובר באירוע ראשון מסוג זה נגד אזרחים בטרמפיאדות. ניסיון פיגוע דומה בטרמפיאדה התרחש לפני כחודש, ואז הצליח לסכלו לוחם תותחנים, תושב באר יעקב, שנחשף כאן לראשונה. 

סמ"ר אורי בן דור. "החשוד רץ אלינו עם סכין"

סמ"ר אורי בן דור, תושב באר יעקב, התגייס באוגוסט 2016. כיום הוא משרת כלוחם בגדוד 55 של "עוצבת עמוד האש"- אגד ארטילרי 215 המשמש כאגד סדיר בחיל התותחנים.

את מסלולו הצבאי החל בהכשרה בת שמונה חודשים, שלאחריה שובץ בסוללה א'. "השירות פה מאוד מגוון, מצד אחד אתה עובד עם המון כלים של ארטילריה, ומצד שני אתה תופס קו ומתנסה בחוויות שירות כמו של כל חטיבה לוחמת. אני נהנה מאוד מהגיוון הזה", הוא אומר.

באוקטובר האחרון שהה בן דור עם גדודו שתפס קו בחטיבה המרחבית אפרים. שם, בשעה שאבטח טרמפיאדה בצומת גיתי אבישר (בין צומת אריאל לברקן) בשומרון, הפך ברגע אחד לגיבור כאשר ב-15 לאוקטובר האחרון, סיכל ניסיון פיגוע דקירה. עד היום שמו לא נחשף. 

מה קרה באותו יום בטרמפיאדה?

"זה קרה בזמן משמרת שלי על אבטחת הטרמפיאדה. הבחנתי בחשוד שרץ לעברנו עם סכין בידו. הזהרתי את הצמד שלי במהירות, דרכתי את הנשק, וכשהחשוד היה במרחק אפסי, יריתי שלושה כדורים, והוא נוטרל. כבר באותו הרגע הזעקנו עבורו טיפול רפואי, קראנו לכל הכוחות וסגרנו את האירוע". 

אירועים כאלה נחשבים לשגרתיים בשטח?

"לא. זה לא משהו שקורה כל יום בזכות מאמצים של הכוחות הלוחמים בשטח ואגף המודיעין. אבל כשזה קורה, זה לא משהו שקל לעשות אותו. אבל זה חשוב. בשביל זה אנחנו כאן". 

לרגל פתיחת הגיוסים, ביניהם גם הגיוס לחיל התותחנים, מבקש בן דור להביע גאווה בחיל. ״חשוב לבוא בראש פתוח", הוא אומר. "זה שונה ממה ששמעתם או הכרתם. יש נטייה לזלזל בעבודה של תותחן, אבל העבודה לא שונה מאף חטיבה אחרת. עושים אותו הדבר ובהצטיינות, כולל צל"ש רמטכ"ל אחרי 'צוק איתן', וזה הגדוד הסדיר היחיד שקיבל את האות הזה, ולא סיירת מטכ"ל".