עיריית חולון ועיריית ראשון לציון הגישו היום (שלישי) לבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים נגד שר הפנים ושר האוצר בבקשה לתיקון או ביטול התקנות המפלות לטענתם את חולון וראשון לציון. לעתירה הוסיפו גם את הערים שאמורות לקבל פיצוי בגין רעש המטוסים, ביניהם בת ים.

מטוס מעל שמי השפלה | צילום: קובי קואנקס

כזכור משרד הפנים קבע לאחרונה פיצוי בסך 5 מיליון שקלים לבת ים  בגין רעש ונוכחות מטוסים. באותו הסדר נקבע שרשויות איתנות כלכלית כמו חולון וראשל"צ לא יזכו לפיצוי. 

כעת יוצאות ראשל"צ וחולון נגד ההחלטה הזו, ולעתירה הוסיפו גם את העיריות בת ים, לוד, יהוד נווה מונוסון, בני ברק, אור יהודה, רמלה, אלעד, מודיעין מכבים רעות, אזור, בית דגן, שוהם, גבעתיים, ת"א, רמת גן וקריית אונו וכן המועצות האזוריות חבר מודיעין ושדות דן, העלולות להיות מושפעות מבג"צ זה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד דותן שני ועו"ד יורם זמיר ממשרד שפיגלמן, קורן, זמיר ושות' - עורכי דין.

לטענת העותרות, העתירה הוגשה כנגד התקנות וחלוקת הכספים לרשויות המקומיות הסמוכות לנתב"ג, אשר אינן כוללות את חולון וראשל"צ. הן מעלות טענות כנגד הליך החקיקה המהיר, שלטענתם נראה כי נעשה כמחטף טרם הבחירות לכנסת, נגד הקריטריונים שנקבעו, ונגד ההתעלמות מכך ששתי ערים אלה ותושביהן סובלים ממסלולי המטוסים אך נותרו בלי כל תשלום מהמדינה בשל היותן רשויות איתנות כלכלית.

בעתירתן מבקשות הרשויות מבית המשפט לתת צו המורה לשרי הפנים והאוצר להתייצב בפניו, ולתת את נימוקיהם מדוע לא יבוטלו תקנות ההתייעלות הכלכלית. או לחילופין, לבטל את ההחרגה של רשויות מקומיות איתנות מכלל הרשויות הזכאיות לקבל כספים מתוך התקציב השנתי המוקצה לרשויות מקומיות סמוכות לנמל התעופה בן גוריון.

העיריות מבקשות להוציא צו ביניים שימנע את יישומן של התקנות עד להכרעה הסופית בעתירה, ובפרט ימנע את החלוקה בפועל של כספי התקציב לשנים 2018 ו- 2019.