בשכונת שיכון המזרח בראשון לציון טוענים כי מגרש פרטי, העומד ריק ובמרכזו שני מבנים ישנים נטושים, הפך למפגע סביבתי חמור.

נחש שהגיע לביתה של הילה | צילום: פרטי

תושבים ברחוב שבטי ישראל התלוננו בחודשים האחרונים במוקד העירוני לאחר שלחצרות בתיהם חדרו נחשים וחולדות שהגיעו, כפי הנראה, מהחצר הנטושה שפרט למבנים הישנים שוררת בה הזנחה קשה.

לטענת המתלוננים, למרות הפניות, בעירייה לא סייעו להם - לא באיתור בעל הנכס שאינו מוכר לתושבי הרחוב ולא בפתרון המפגע הסביבתי.

"הזוי שאנשים משלמים ארנונה ומיסים גבוהים יחסית בהשוואה לשכונות בעיר וכשצריך עזרה בעניין כזה לא עושים כלום", מוחה רעות הדני, תושבת הרחוב. "זה נכון שהשטח פרטי וגם המבנה, אבל בעירייה בוודאי יש רישום של בעליו. כמו שאני ושאר השכנים מחויבים לשמור על חצר נקייה מלכלוך ועשבייה ככה צריך להתייחס אל בעל השטח הזה גם אם הוא נטוש כבר שני עשורים".

רחל הילה, המתגוררת ברחוב שבטי ישראל 9, אחד מהרחובות הראשיים של השכונה הוותיקה, המורכבת רובה ככולה מבתים פרטיים, מתלוננת על כך שבמהלך החודשיים האחרונים חדרו לחצר ביתה מספר נחשים.

"כשנחש נכנס לך לחצר אתה צריך להזמין לוכד נחשים וכל לכידה כזאת עולה מאות שקלים", היא אומרת. "הנחשים והחולדות לא מגיעים מהרחוב הראשי אלא מהחצר המוזנחת הזו שמשמשת מרחב מחיה למזיקים וכבר תקופה מאוד ארוכה שאנחנו סובלים".

תושבי הרחוב שקלו לבצע ניקוי עצמאי ביוזמתם בשטח החצר, אבל החליטו בסופו של דבר לוותר לאחר שלדבריהם בעבר כבר פעלו לניקיון החצר המדוברת ונאלצו לשלם מכיסם 2,000 שקל עבור עבודת טרקטור שהזמינו.

"העירייה אחראית על מה שקורה בעיר ואנשיה הם אלה שצריכים לטפל במפגעים שכאלה", אומרת הילה. "נחשים וחולדות הפכו פה לתופעה שגרתית וכל המקום הזה הוא מפגע אחד גדול שממרר את חיינו".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "הנושא מוכר, ידוע ומטופל על ידי החברה לבטחון. אכן מדובר בשטח פרטי ובאחריות בעל השטח לנקות את המקום ולוודא שאינו מהווה מפגע. החברה לביטחון יצרה קשר עם מי שמחזיקים בבעלות על השטח וכבר בשבוע הקרוב הם יטפלו וינקו את השטח".

בעירייה הבטיחו לעקוב שהנושא טופל.