צילום: באדיבות אחת הנוסעות

נוסעי קו 14 של אגד בראשון לציון נתקלו אתמול בבוקר (ראשון) בסדרת תמונות של הרבי מילובביץ' על ידיות האחיזה לאורך כל האוטובוס ולצידן תפילת הדרך.

אחת הנוסעות זעמה על היוזמה והתלוננה על הדבר. "אין מילה אחרת חוץ מכפייה דתית שמאלצים אותי לשבת בחלל סגור וצר עם תמונות שנכתב עליהן מלך המשיח".

הפעילות של חסידי חב"ד מהזרם "המשיחי" מצליח לא פעם לעורר מחלוקות וזעם בקרב חלק מתושבי העיר. הקראת הפסוקים בשבתות בצהריים תמורת ממתקים או דוכני התפילין שפזורים במספר מקומות מרכזיים גררו ביקרות אך גם קריאות עידוד וחיזוקים מצד שני.

נקודת מחלוקת מרכזית שנמשכת עד היום היא בניית ישיבה בדמות ביתו של הרבי מילובביץ' בניו יורק, ובו צפויים לקום גם מאין אולם שמחות, מקווה ועוד. תושבי השכונות הסמוכות לבית זה כברק הגישו התנגדויות והסאגה עדיין בעיצומה.

כעת נדמה שיש מקרה נוסף שעלול לעורר סערה כפי שמספרת ילנה, תושבת ראשון לציון שנסעה הבוקר בקו 14.

 "זה קו של אגד הנוסע ממזרח העיר למערב הישן של ראשון לציון", היא מסבירה. "נכנסתי לאוטובוס ומייד התיישבתי. כשרציתי להחזיק בידית האחיזה ראיתי פתאום סדרת תמונות של הרבי עם הכיתוב "משיח" ולצד זה את תפילת הדרך. זו כפיה מבחינתי כי זה מקום סגור ואין מרחב לברוח מזה. אני מאמינה באלוקים ואין לחי בעיה עם דת אבל זה עבר את הגבול".

מדובר "אגד" נמסר: "מדיניות אגד באשר להכנסת חומרי פרסום מכל סוג שהוא אסורה בתכלית האיסור, בין וזו נגרמה באופן פיראטי ע״י מי מבין נוסעי האוטובוס או חלילה ע״י נהג כזה או אחר. קל וחומר חל איסור מוחלט על הכנסת פרסומים פיראטיים הנוגעים לענייני רוח ודת.

"לאחר קבלת הפרטים המדויקים אותר האוטובוס המעוטר בחומרי פרסום של חב״ד. האוטובוס הינו רזרבי אשר ככל הנראה הגיע לתגבור באגד רשל״צ מירושלים, הנהג בנסיעה בקו 14 אינו הנהג הקבוע באוטובוס זה.
מדובר בפרסום פיראטי של גורם כזה או אחר מקרב הקהילה החרדית באוטובוס רזרבי אחד. האוטובוס מועבר למוסך הקרוב גדי להסיר ולגזור את הפרסום המיותר הזה, תודה לנוסע אשר דיווח למיינט על המפגע הנדון , בכך הוא סייע בידינו לאתר את האוטובוס ולהסיר את הפרסומת שנכפתה על המרחב הציבורי. מובן שננקוט בכל האמצעיים העומדים לרשותנו כדי למנוע תופעות שכאלה ככל שהדברים תלויים באגד או בנהגי החברה״.

מחב"ד נמסר בתגובה: "בפנינו הונחה תמונה חלקית בלבד שאיננה מאפשרת לנו להתייחס לגופו של מקרה. יחד עם זאת, למותר לציין כי אותם ידיות הנ"ל אינן חלק משום קמפיין רשמי של תנועת חב"ד בישראל, המקפידה לפרסם אך ורק בצורה חוקית ובכלים הנכונים להבנת הציבור את מסרי היהדות. יחד עם זאת, לא למותר להמליץ גם למי שרואה בכל סממן יהודי במרחב הציבורי "רדיפה" או "כפייה" לפנות בהקדם לגורמיים מקצועיים שיעזרו לו להתמודד עם תחושות הרדיפה".