מתרחצים שהגיעו לחוף הים בראשון לציון טוענים כי מצאו את עצמם משלמים מחירים מופקעים במיוחד עבור ארטיק שאותו הם קונים ממוכרים מזדמנים שעוברים בין המבלים בחוף. לדברי מחזיק תיק החופים עידן מזרחי, הנוכחות של מוכרי הארטיקים כלל אינה חוקית. לדבריו, המוכרים 'משחקים חתול ועכבר' עם הפקחים העירוניים.

הפקחית אמרה שהמוכרים נוקטים ב'שיטת מצליח' | המחשה: ShutterStock

נטלי בן שושן הגיעה בשבוע שעבר עם משפחתה ליהנות משמש קיצית ולחגוג את פתיחת עונת הרחצה.

"זה היה ביום שישי ובאתי יחד עם כל המשפחה שלי, כולל אחי שבא מחו"ל כדי להעביר איתנו את החג", היא מספרת, "בזמן שהלכתי רגע לצד אחר בחוף, אח שלי ראה מוכר ארטיקים שעבר בין המתרחצים והציע להם לקנות גלידות.

"הוא עצר את המוכר וביקש ממנו ארטיק שוקו־בננה פשוט וביקש ממנו שיוציא עוד תשעה עבור הילדים שהיו איתנו, סך הכל עשרה ארטיקים. בתוך דקה המוכר הוציא אותם ומיהר לפתוח אותם ולהגיש לנו.

"כשהבחנתי בזה מרחוק מיהרתי אל המוכר כדי לדרוש ממנו שלא יפתח את העטיפה לפני שקודם ינקוב במחיר", היא מוסיפה, "אבל זה כבר היה מאוחר מדי והוא אמר שאי־אפשר להחזיר את הסחורה כי הוא כבר פתח את העטיפות. כשהוא אמר את המחיר הייתי בהלם, המוכר ביקש חמישה עשר שקלים עבור כל ארטיק.

"סך הכל מאה וחמישים שקל לחמישה עשר ארטיקים פשוטים שעולים חמישה שקלים מקסימום. התחלתי להתווכח איתו אבל הוא לא היה מוכן להקשיב ודרש את הכסף. בלית ברירה שילמתי, אבל דרשתי קבלה שכמובן לא היתה לו. הוא התעלם מהדרישה שלי והמשיך ללכת".

מזרחי. צילום: קובי קואנקס

לדברי בן שושן, היא התלוננה בפני פקחית עירייה שעברה במקום על האירוע. "הפקחית סיפרה לי שזאת שיטת מצליח אצל המוכרים והם עושים את זה לעוד הרבה אנשים, גובים מחירים מופקעים שמשתנים לפי הקונה שעומד מולם.

"הרגשתי שממש רימו אותנו אבל אין מה לעשות, שום גורם לא מפקח על זה ודואג לשמור על האינטרסים של המתרחצים. זה עסק שצריך להיות מפוקח על ידי הרשות כמו שצריך להיות במדינה מתוקנת".

מי שמזהיר מפני המוכרים הוא חבר המועצה ומחזיק תיק החופים עידן מזרחי, "דאגתי שיהיה מחירון אחיד לכל העסקים המפוקחים מסביב לחופי הים ושם אפשר לרכוש מוצרים כאלה במחיר שפוי והוגן.

"מוכרי הארטיקים לא אמורים להסתובב בחופים והמכירה שלהם אסורה, אבל הם בורחים בכל פעם שהם רואים פקח. אני קורא לציבור שלא להתפתות לרכוש ארטיקים מהמוכרים האלה בחופים אלא רק בחנויות שתחת פיקוחה של עיריית ראשון לציון".