בעת בדיקה שגרתית של איכות הדלק בתחנת "Eleven" בראשון לציון, נמצא כי דלק ששווק כאוקטן 95 אינו עומד בתקן והינו אוקטן 92.2. זאת למרות שהתקן למכירת דלק אוקטן 95 הינו שהבנזין המשווק יהיה במינימום אוקטן 95. בעקבות כך הוציא משרד האנרגיה אזהרה לציבור לפיה אין לתדלק בתחנה עד לתיקון הליקויים.

מזהירים את הציבור | צילום אילוסטרציה: shutterstock

הדגימה המדוברת נלקחה בתאריך 2 בספטמבר 2019, מתחנת הדלק "Eleven" במערב ראשון לציון. לאחר שהדגימה הועברה לבדיקת מעבדה התקבלו, כאמור, תוצאות המעידות על כך שהדלק בתחנה זו אינו עומד בתקן הנדרש לאוקטן 95. לפיכך, הודיע נציג מינהל הדלק למנהלי התחנה כי עליהם להפסיק את שיווק הבנזין בתחנה עד להחלפת המלאי והזמנת בדיקת מעבדה לבנזין, וכי רק כשתתקבל תוצאה תקינה, יוכלו לחזור ולשווק בנזין בתחנה.

למרות זאת, מדווחים במשרד האנרגיה, החליטו מנהלי התחנה שלא להפסיק את שיווק הבנזין ולהמשיך לשווק בנזין שאינו עומד בדרישות התקן. בשלב זה, מנהלי התחנה נחקרו ומתגבש כנגדם תיק חשדות פלילי שיוגש לבית המשפט ככתב אישום.

מאגף הפיקוח והבטיחות במשרד האנרגיה דוגם את מלאי הדלקים השונים בתחנות הדלק ברחבי הארץ באופן קבוע, ופועל על מנת להבטיח כי הדלק שנמכר לצרכנים הינו איכותי ותקני. רשימת תחנות הדלק שאינן עומדות בתקן מפורסמת באתר המשרד.

מ-'Eleven' נמסר בתגובה: "בחודשיים האחרונים קנינו בנזין מספק פרטי שמכר ב-10 אגורות פחות מכולם. לאור הבדיקה שעברנו (התוצאה הייתה 93-94 אוקטן), אנחנו לא עובדים עם אותו הספק ולא נעבוד איתו לעולם. כעת אנחנו קונים את כל הסחורה מחברת סונול ישראל. מאז עברנו עוד שלוש בדיקות שיצאו תקינות לחלוטין".