לא רק עשרות אלפי הילדים והוריהם התרגשו לשוב השבוע ללימודים, אלא גם לובה אלתרמן שלפני עשר שנים, במהפכה שקטה, הצליחה להכניס את אהבתה הגדולה ביותר - משחק השחמט - למערכת החינוך בראשון לציון ולהפוך את העיר למעצמה מובילה בתחום. קשה להאמין שרק לפני 20 שנה, כשעלתה לישראל מאוקראינה, היא בכלל חשבה שתיאלץ לוותר על משחק החשיבה והאסטרטגיה שבו התאהבה כבר בגיל צעיר.

"שחמט היה מרכיב מאוד מרכזי ודומיננטי בחיים שלי", מספרת אלתרמן השבוע ומיד מציגה לראווה את רשימת התארים שלה. "שיחקתי בנבחרת אוקראינה והובלתי אותה ובשנת 1986 הוכרזתי אלופת אוקראינה בשחמט. כשעלינו לארץ זנחתי את התחום ונאלצתי לעשות הסבת מקצוע".

אלתרמן ולוח השחמט. "מרכזי בחיים שלי"| צילום: אבי מועלם

אלתרמן פנתה לתחום החינוך לגיל הרך, אך לא ויתרה על האהבה הגדולה ומצאה דרך לשלב בין החינוך למשחק ועד מהרה החידוש תפס תאוצה. כיום, עשר שנים לאחר מכן, אפשר לומר שהיוזמה שלה הפכה להצלחה ענקית. ראשון לציון נחשבת למעצמת שחמט עולמית עם 5,500 ילדים שלומדים במסגרת תוכנית 'שחמטק' ומובילה על פני כל העולם במספר התלמידים שלומדים את המשחק.

"חוג נחשק"
חוגים רבים להעשרה ממתינים לילדי מערכת החינוך העירונית עם החזרה ללימודים, אלא שלמרבה ההפתעה אחד המובילים והנחשקים הם לאו דווקא ספורט או מחשב אלא השחמט. "עליתי לישראל יחד עם בן הזוג שלי בוריס, שגם הוא נחשב לרב־אמן במשחק השחמט", משחזרת אלתרמן.

"הוא גם שיחק בנבחרת אוקראינה ואפילו זכה בתואר אלוף ברית המועצות. כשעלינו לארץ בוריס המשיך לשחק, אבל אני זנחתי את התחום ובשנת 1991 פניתי לחינוך בגני הילדים. כשרציתי להתקבל לעבודה בתור גננת זה לא היה קל כי היו המון גננות ומעט גני ילדים יחסית ולכן ההתמודדות היתה קשה. כששאלו אותי למה שיבחרו דווקא בי, עניתי שאני מומחית במשחק השחמט ושיש לי כוונה ללמד את התחום הזה בקרב ילדי הגן וכך התקבלתי".

במשך ארבע שנים לימדה אלתרמן את ילדי הגנים שעבדה בהם את משחק השחמט. "ראיתי שילדים כבר בגיל ארבע מצליחים לפתח מיומנות וחשיבה במשחק הזה. גם מחקרים מראים שזה תורם רבות להתפתחות השכלית שלהם והרעיון הזה, שנולד במקרה, הלך והתפתח".

אחרי שהתרשמה מהשפעת המשחק על ילדים צעירים, החליטה אלתרמן להפיץ את הבשורה בכלל מערכת החינוך בעיר. היא פנתה לסגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך ליאל אבן זוהר והציגה בפניה את החזון שלה. כך החלה להתגבש לה תוכנית 'שחמטק', שבמסגרתה נחשפים תלמידי העיר מגיל הגן למשחק, תוך שילוב לימודי מדעים מתקדמים.

אבן זוהר, קינסטליך ואלתרמן עם כמה מהאלופים | צילום: העירייה

"בהיותי מחזיקת תיק החינוך, פיתחנו את התוכנית עם מנהלת אגף חינוך יסודי שולמית זכאי ועם ואדים קירפיצ'וב ז"ל שהיה מחזיק תיק הקליטה, ועשור אחרי אנחנו גאים בכך שיש לנו למעלה מ־5,000 ילדים בחוגי השחמט של העיר. זה מקור לגאווה שראשון לציון היא העיר המובילה בכמות הילדים הלומדים שחמט, לא רק בארץ אלא גם בעולם", אומרת אבן זוהר ומגלה כי התוכנית צפויה להתרחב עוד השנה, כולל לצהרונים.

"בעידן של היום אנחנו כבר רגילים לראות ילדים שוקעים בתוך המסך, אצלנו בראשון לציון הם שוקעים במחשבה על המהלך הבא שהים יעשו בשחמט", מוסיף ראש העירייה רז קינסטליך. "זה לא רק משחק, זו דרך חיים שמאתגרת ומגרה את המוח, מפתחת יכולות תכנון וקריאת מצבים קדימה, מעודדת סבלנות וכבוד למתמודד ממול ודורשת יכולת של חשיבה אסטרטגית ורמת ריכוז גבוהה. אני גאה שראשון לציון הפכה למעצמה בתחום ואנו נמשיך לתמוך ולעודד את תלמידי העיר להשתתף בתוכנית".

כיום משתתפים בתוכנית 75 גני ילדים וכמעט כל שכבת כיתות א' בבתי הספר בעיר, כשהכוונה היא שכל בתי הספר בסופו של דבר ייקחו חלק בתוכנית. "בסך הכל יש כיום בתוכנית 5,500 ילדים בעיר שלומדים שחמט. זה מספר חסר תקדים שמעמיד את ראשון לציון בפסגת העולם בתחום והופך אותנו למעצמת שחמט", אומרת אלתרמן בגאווה. "יש לנו ילדים שהם כבר אלופי נוער ואין לי ספק שאלופי העולם הבאים ייצאו מראשון לציון. אני משוכנעת שילדים שלומדים שחמט יהיו הרבה יותר מוצלחים כמבוגרים, יהיו מנהלים גדולים במשק ויהפכו לבעלי חשיבה יצירתית שאותה יצטרכו בעתיד כדי להיות מובילים בתחומים נחשקים".

שחמט באפליקציה
משחק השחמט, כאמור, הפך להצלחה גדולה בקרב צעירי העיר שהחליטו להניח מעט לשעות המחשב והרשתות החברתיות ולהתמסר למשחק החשיבה, אחד מהם הוא פלג אלפי גדולים, תלמיד כיתה ב' בבית ספר 'נווה עוז', "התחלתי ללמוד שחמט לפני שלוש שנים בגן הילדים ובשנה שעברה אפילו ייצגתי את בית ספר 'נווה עוז' באליפות ראשון לציון. זו היתה אליפות מאוד מהנה", הוא מספר. "בית הספר לא זכה בסוף כי היו תלמידים מנוסים יותר, אבל השתתפנו וזה מאוד חשוב. אני מאוד אוהב את המשחק ומשחק הרבה באפליקציות ויש לי כבר המון נקודות כי אני מתרגל הרבה".

מה כל כך מעניין בשחמט?
"זה גורם לי להפעיל את הראש ומלמד אותי אסטרטגיה, לחשוב מהר ולחשוב כמה צעדים קדימה. שחמט יותר כיף מאשר לשחק כדורגל וגם אפילו לפעמים מאשר לשחק במחשב. זה חשוב לשחק שחמט כדי ללמוד איך לבנות אסטרטגיות. זה משחק בינלאומי ומשחקים אותו בכל המדינות ואם אני אהיה בטיול בארץ אחרת אני אוכל לשחק נגד כל אחד אחר מהעולם, זו שפה שיכולה לחבר בין אנשים".

אז אתה רוצה להיות אלוף העולם הבא?
"אני עוד לא החלטתי מה לעשות בעתיד ואם זה יהיה המקצוע או תחום שאני אתחרה בו או לא, אבל אני בהחלט חושב על זה".

גם עמליה סגל בת החמש שהחלה השבוע את דרכה בגן 'אי ירוק' משחקת כבר שנה שנייה במשחק השחמט וכבר מעידה על רצונה להמשיך בתחום זה, "אני מאוד אוהבת לשחק שחמט. התחלתי לשחק לפני שנה בגן ילדים שאני נמצאת בו, זה כיף גדול עבורי שכולם ביחד משחקים. אני מצפה ומחכה בכל פעם לחוג כי אומרים לנו שמי שישחק שחמט יהיה חכם יותר וזה חשוב להיות אדם חכם".

גם נוב, אחיה הגדול בן העשר שלומד בכיתה ה' בבית ספר 'אשכולות', הפך למומחה לא קטן במשחק, "למדתי לראשונה לשחק שחמט כשהייתי בן חמש, עוד בגן הילדים. אני חושב שזה עוזר למוח כי זה משחק אסטרטגיה שמפתח את יכולות החשיבה. המשחק מאתגר מאוד, אפשר לעשות בו המון דברים ובניגוד למשחקי אסטרטגיה אחרים שאומרים לך מה לעשות ואין בהם יותר מדי אפשרויות בחירה אז כאן אתה יכול ליזום את המהלכים שלך ויש לך אפשרויות רבות. אם אני מדמה את זה לחיים האמיתיים שלנו אז אתה לומד גם על מעמדות ועל הכוחות של בני אדם בחברה שלנו".

עם יד על הלב מה מעניין יותר - פורטנייט או שחמט?
"אם יתנו לי לשחק שחמט עם שחקן שיאתגר אותי אני אבחר בשחמט. כל עוד אני לא אשתעמם ויהיה לי יריב ראוי אז בהחלט אשמח להיות שחקן שחמט".