(מימין) כפיר ואבנר. "הודיה אין סופית"

קשר דם: כשהציעו לכפיר מדניצקי, חייל מראשון לציון, להצטרף למאגר הלאומי לתורמי מח עצם של 'עזר מציון' בעת שהתגייס באוגוסט 2016, היה ברור לו מיד שזה מה שהוא הולך לעשות. למרות שמדובר בסיכויי התאמה נדירים יחסית, כבר בחודש מרץ 2017, בעת ששימש כמ"כ טירונים, הגיעה שיחת הטלפון.

"עניתי לשיחה תוך כדי שנכנסתי לחדר האוכל וברגע הראשון פשוט קפאתי במקום, לא האמנתי שזה באמת קורה לי", הוא משחזר בדיוק רב את הסיטואציה. "הייתי מוקף בחיילים שלי והתגובה הראשונית היתה 'אין בעיה, שתי דקות אני חוזר אליכם, אני רק מדבר עם אמא'. למרות שניסיתי להישמע רגוע, הייתי בהתרגשות שיא, תחושה של זכות גדולה, פתאום נופל האסימון שדברים כאלה באמת קורים וזה אמיתי".

מדניצקי מספר שזו היתה תקופה עמוסה בחייו, "בהתחלה היו לי חששות מהתהליך, אבל כשהבנתי שמדובר בסך הכל בסדרה של בדיקות דם, הכל התבהר והחוויה היתה מדהימה".

לאבנר ענבר בן ה־66 שנמצא מתאים לתרומת מח עצם מכפיר, זו היתה הפעם השנייה שבה המחלה הופיעה, לאחר שחשב שכבר החלים ממנה שנה וחצי קודם לכן. הוא אובחן בספטמבר 2015 כחולה בלוקמיה חריפה, קיבל שלוש סדרות של כימותרפיה ונראה היה שהטיפול הצליח. אך למרות הניסיונות לטיפולים שונים ולמרות שקיווה להימנע מכך, התעקשו הרופאים שלו שהשתלת מח עצם היא קריטית ובלתי נמנעת.

התקופה שאחרי ההשתלה היתה קשה, אבנר לא יכל לאכול ואיבד כמעט 20 ק"ג ממשקלו. "עברתי טיפולים רבים נוספים, אך הייתי מאושר שאני אחרי זה ושכולם אופטימיים", הוא מספר. "למרות הטיפולים וההשגחה אני חזק מאוד מנטלית, חי, בועט ונושם".

לאחרונה התקיים בין השניים מפגש מרגש מאוד שבמהלכו הודה אבנר לכפיר על התרומה שהצילה את חייו. "שמחתי מאוד על ההזדמנות להיפגש איתך - האיש שהציל את חיי, והתרגשתי סוף־סוף לגלות מי אתה", אמר אבנר לכפיר, שהתרגש מאוד והוסיף: "מבחינתי עצם התרומה היתה אירוע מספק לכשעצמו ואז הגיעה שיחה נוספת, כשהודיעו לי שאתה רוצה לפגוש אותי".

השניים נדהמו לגלות כי הם חוגגים יום הולדת בהפרש של יום זה מזה והבטיחו להמשיך להיות בקשר.

"אני מתרגשת בכל פעם מחדש ללוות מפגשים בין תורם לנתרם, שמייצרים רגע מיוחד שמשלב בתוכו הודיה אין סופית מצד הנתרם וצניעות מצד התורם, שלרוב לא מבין עד כמה משמעותי החלק שלו בתהליך", סיכמה ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון. "מדובר בגיבורים שעוצרים את חייהם לטובת הצלת חיים של אדם שאינם מכירים. התהליך מייצר חיבור בין שני אנשים, שתי משפחות, שהתאחדו באמצעות קשר דם".