גן המושבה נחשב לאחד הגנים היפים והמבוקשים בראשון לציון. במקום מוצבים שולחנות משחק, ורבים מעבירים שם שעות ארוכות במשחקי שחמט. גם משחקי קלפים הפכו לפופולריים במיוחד וניתן לראות לא מעט חבורות קבועות של שחקנים שקועים במשחקים. רק דבר אחד העיב על חוויית הביקור - עישון של המבקרים הקבועים.

השלט החדש שהותקן בגן | צילום: פרטי

במשך תקופה ארוכה סירבו בעירייה להיענות לפניות תושבים ולאסור על עישון במקום. לדברי הפעיל החברתי ולד קפוסטין, בעירייה הסבירו במענה לפניותיו כי משום שמדובר במתחם פתוח לא ניתן לאסור על העישון.

למרות זאת, לפני כחודש החליטו בעירייה להציב בגן שילוט המורה על האיסור לעשן בגן, אך לטענת המבקרים, גם זה לא עוזר שכן מי שמעז להעיר למבקרים הקבועים המעשנים, זוכה למטר של קללות ואיומים. לטענת אחד מהם, בשבוע שעבר החליט אחד המעשנים לעשות מעשה ואף טיפס עם מברג כדי לנסות להסיר את השלט האוסר על עישון, אך ללא הצלחה.

גן המושבה ראשון לציון | צילום אבי מועלם

"היו שם אנשים שהערתי להם והם נעמדו מולי באופן מאיים וגרמו לי להבין שלא כדאי להמשיך להעיר להם", מספר אחד המבקרים בגן, "אלה אנשים שעם חלקם אתה לא רוצה להסתבך כי יש מהם מי שנותן לך להבין שהם עבריינים. גם הדיבורים שלהם מאוד מפחידים. הם מקללים בקללות שאי־אפשר לסבול. פעם אחת הגיעה לשם ניידת עירונית ומיד הם הפסיקו לעשן, אבל אחרי שהפקחים הלכו הם המשיכו כאילו כלום לא קרה".

"דרושה אכיפה מוגברת במקום", אומר קפוסטין, "יש לא מעט שלא מרוצים מהתקנות החדשות ומעשנים תוך איום על המעירים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אכן בעקבות תלונות של תושבים, הוצב במקום שלט המורה על איסור עישון ופקחי החברה לביטחון מסיירים באיזור באופן יזום. המקרה המתואר בפנייה על אדם שניסה לתלוש את השלט מוכר. צוות שיטור תפס אותו ורשם לו דוח על נזק לרכוש עירוני".