מהפך הבחירות המקומיות של 2018 הביא לעיר ראש עירייה חדש. בטקס הפרידה ממועצת העירייה, נשא ראש העירייה לשעבר, דב צור, נאום ובו פירוט הישגיו, תנופת הבנייה והמיזמים שהחל. 2019 תהיה שנת מבחן לקינסטליך, שהגיע לתפקיד עם הרבה תכניות משלו. מה עומד על הפרק?

מדרחוב רוטשילד. מפגש בין ישן וחדש |צילום עיריית ראשון לציון

חינוך

על פי תקציב 2019 שאושר בשבוע שעבר, וגם לדברי קינסטליך, זה התחום שיעמוד בראש סדר העדיפויות.

יירכשו מאות מחסני אחסון לטובת גני הילדים. עד כה הפכו חדרי הביטחון והממ"דים למחסנים מאולתרים אך לא עוד, עיריית ראשל"צ מתכננת להשקיע במיזם יותר משני מיליון שקלים

ישודרגו כל חצרות גני הילדים. בעירייה הודיעו שתוך שלושה חודשים יוחלפו כל מרבצי החול (חוץ מארגז החול המסורתי) בדשא סינתטי ואבנים משתלבות. 

גן ילדים בראשל"צ אחרי השדרוג | צילום: עידן גרוס

לראשונה תיפתח בעיר חטיבת ביניים שתשלב תלמידים דתיים וחילוניים. במקיף ה' 'אמירים' תיפתח כיתת לימוד משלבת שבה התלמידים ילמדו יחד, זאת לאחר חמש שנים שבהן מקדם בית הספר היסודי נווה עו"ז עקרונות של חינוך משותף בין חילונים לדתיים. 

מלון ראשון בראשון לציון

מלון עירוני ראשון צפוי לקום בראשון לציון. המלון צפוי לקום במבנה בית העירייה הישן במדרחוב רוטשילד, וזאת לאחר שבמכרז שהוציאה העירייה זכתה חברת 'מאיה תור' בשיתוף חברת מלונות צרפתית בשם DocteGestio, המנהלת בתי מלון באירופה.

בית העירייה הישן בקרוב מלון בוטיק |צילום עיריית ראשון לציון

המלון, שיצטרך לעמוד בתנאי שימור המבנה, יכלול קומת מבואה, קומה אחורית חלקית, קומת מרתף ושטח חנייה צמוד. הבניין יכלול חצר פנימית וכ-32 חדרי אירוח. 

היזמים יפעילו את המלון לתקופה של כעשר שנים, והוא יוקם בסטנדרט תיירות בדרגת תיירות C עירוני לפחות, מסוג "בוטיק".

טיילת משודרגת

טיילת חוף ראשון לציון תעבור שיפוץ מקיף. עלות השיפוץ, שייערך לאורך 700 המטרים של הטיילת המתחילה בחניון הנכים וממשיכה עד לגבול עם בת ים, נאמד בכארבעה מיליון שקלים.

טיילת ראשון לציון. בקרוב מתיחת פנים | צילום: עיריית ראשל"צ

שני מכרזים כבר נסגרו בחודשיים האחרונים וכעת נכנסים לשלב הבא. הראשון הוא מגרש של כ-280 מ"ר בטיילת העליונה, השני, הגדול יותר, בשטח של 1,853 מ"ר, הוא מגרש מדרוני המקשר בין הטיילת העליונה לטיילת התחתונה.

מרכז העסקים מתחם ה-1000

2019 צפויה להיות שנה של התחדשות והתרחבות גם במתחם האלף שבמערב העיר. החודש הוצעו למכרז במתחם שני מגרשים חדשים, ועד כה כבר זכו במכרזים קבוצת דיסקונט הכוללת את דיסקונט, cal ומרכנתיל (העבודות בשטח כבר החלו בקיץ). גם פרשקובסקי ואמות זכו לפני כחמישה חודשים במגרשים באותו אזור ובקרוב יחלו בעבודות על הקרקע.

מפת המכרזים במתחם האלף | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

בשטח פארק האלף יוקם גם מתחם משרדים הנושא את השם weTUBE, ויכלול מגדל בגובה 8 קומות. קומת הקרקע שלו תהיה קומת מסחר שתשתרע על פני שטח של 2,200 מ"ר ותכלול בנקים, סניף דואר, בתי קפה וחנויות ציוד.

במקביל למגדל, מתכננת חברת 'לגובה נכסים' הקמה של פרויקט נוסף - מתחם קולינרי עבור יצרני מזון קטנים, מפעלי בוטיק בתחום זה, שיוקם בסמוך למפעל הישן שפעל במקום והיה שייך לממתקי 'כרמית'.

המתחם המתוכנן, משרדים וטעמים | הדמיה: טוטם סטודיו

שכונות חדשות 

מכרזי תשתיות להקמת השכונות החדשות 'נרקיסים' ו'נוריות' יצאו לדרך. עם סיום המכרז, מה שצפוי לקרות ב-2019, יוכלו היזמים לקבל היתרי בנייה ל־7,500 יחידות דיור. 

הקמת השכונות החדשות מתבצעת במסגרת הסכם הגג שעיריית ראשון לציון, ולצדה חברת 'מניב', חתומות עליו מול משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל. השטח המוניציפלי שיתווסף לראשון לציון הוא כ־1,300 דונם וצפויות להיבנות עליו כ־7,500 יחידות דיור.

עבודות פיתוח ותשתיות בשכונת נרקיסים | צילום: אביב בן אור

כדי לקדם הקמת השכונות החדשות וכהמשך לשיווקים שכבר יצאו לדרך, יצאה 'מניב' בפרסום מכרזים ראשונים לבניית תשתיות מים, ביוב וניקוז בשכונות המיועדות. בניית השכונות לא תסתיים השנה, אך התקדמות מואצת צפויה במהלך 2019.

הנחות ומענקים

בראשון לציון מתגוררים עשרות אלפי חיילים בשירות סדיר. השנה הם יקבלו מענק של כמאה שקלים לכל אחד, וזאת לפי החלטה שהתקבלה באוגוסט האחרון. בנוסף יזכו כל האזרחים הוותיקים להנחה של 25 אחוזים בתשלומי הארנונה.