בימים אלה מציינים שנה להקמת בית העלמין האזרחי בראשון לציון, "בשביל מנוחה נכונה". המקום שמאפשר לתושבי העיר קבורה אלטרנטיבית, שלא עפ"י כללי ההלכה היהודית הרגילים. למרות שהאפשרות קיימת טוען בעל המקום, שלומי כהן, שרבים אינם מודעים אליה, ומשלמים עשרות אלפי שקלים לגופים פרטיים.

בית העלמין האזרחי 'בשביל מנוחה נכונה' בראשל"צ | צילום: עידן גרוס

"לפני שנה הקמתי את בית העלמין האזרחי כדי לשנות את תרבות הקבורה בישראל", מסביר כהן, ומוסיף: "לכבד אנשים שרוצים להיקבר אזרחית, ויש להם אפשרות לעשות זאת כבר 25 שנים. לא כולם יודעים מה הדרך הנכונה מבחינתם לעשות זאת".

בית העלמין האזרחי מיועד למעשה לכל מי שאינו יכול או מעוניין להיקבר בבית עלמין יהודי עפ"י כללי ההלכה. לטענת כהן, למרות שהוא כבר מציין שנה להיווסדו, רבים לא יודעים על האלטרנטיבה שהוא מאפשר. חלק מהמשפחות שאיבדו את יקיריהן אף משלמות אלפי ועשרות אלפי שקלים עבור קבורה אזרחית במקומות מרוחקים מהעיר. 

"כל פעם מחדש אני מגלה שאנשים לא יודעים שיש להם אפשרות להיקבר בקבורה אזרחית בחינם, ונאלצים ללכת ולשלם המון כסף במקומות אחרים", אומר כהן. "רק לאחרונה הגיעה אלי משפחה שקברה את יקירה בקבורה אזרחית, הם מראשון לציון ונאלצו ללכת למקום אחר, ולשלם כסף רב. כאב לי לשמוע את זה כי הכל הם יכלו לקבל בחינם בראשון לציון, העיר שלהם".