הפגנת ההורים השבוע | צילום: פרטי

הכוונה היתה טובה: הצבת לוחות סולאריים לייצור חשמל ידידותי לסביבה, אבל את הורי בית הספר היסודי 'יסוד המעלה' שעל גגו הם הותקנו המהלך מכעיס.

בימים האחרונים הפגינו עשרות מהורי התלמידים מול בניין העירייה. לטענתם, לפני כשבועיים הם נפגשו עם ראש העירייה רז קינסטליך והציגו בפניו את חששותיהם, אולם לא זכו לדבריהם להתייחסות משמעותית.

"איננו מוכנים שהילדים שלנו יהפכו לשפני ניסיון", טוענים ההורים, החוששים מהיום שבו תופעל המערכת הסולארית שהוצבה על גג המבנה. "ברגע שהמערכת תופעל והלוחות יהפכו ליצרניים אנחנו לא נהיה כאן ועל הנהלת העיר להבין את זה, לא נסכים לפגיעה בילדים שלנו ובתושבי הסביבה".

תחילתו של הסיפור בחופשת הקיץ האחרונה, אז התקינה העירייה עשרות לוחות סולאריים על גג המוסד החינוכי. ההורים טוענים כי הלוחות הוצבו מבלי שהם קיבלו על כך כל הודעה מוקדמת.

"במהלך חופשת הקיץ קיבלנו הודעה שפעילות הקיץ של העירייה, מה שנקרא 'בית הספר של הקיץ', תתקיים במבנה אחר באיזור, מאחר שבבית הספר שלנו, על פי ההודעה שקיבלנו, יבוצעו שיפוצים", מספרת קרן בן חמו, מובילת המאבק. "לא חשדנו בדבר, היינו משוכנעים שהדבר חיובי ושישפצו לנו את הכיתות ורק בסיום החופשה הבנו בעצם שהשיפוצים שבוצעו בבית הספר היו מינוריים ועיקר העבודה התבצעה על הצבת הלוחות הסולאריים".

מוטרדים, החלו הורי התלמידים לבדוק את ההשלכות של הפעלת לוחות לייצור חשמל באנרגיית השמש ובמקביל ביקשו לקבוע פגישה דחופה בלשכת ראש העירייה. יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים ערכו ההורים כינוס חירום, בסיומו גובשה ההחלטה להעביר מכתב מחאה חריף ללשכתו של קינסטליך.

באמצע חודש דצמבר נפגשו ההורים עם ראש העירייה ודרשו שלא לחבר את הלוחות למערכת ההפעלה."אמרנו לבכירי העירייה כי לנוכח מסמכים וחוות דעת של ארגון הבריאות העולמי מערכות סולאריות אלה עלולות להיות גורם אפשרי להתפתחות מחלות סרטן מאחר והן פולטות קרינה אלקטרומגנטית", אומרת בן חמו.

היבט נוסף אליו התייחסו ההורים קשור למצבו של מבנה בית הספר שהוגדר על ידי העירייה בחודש יולי 2019 כמבנה שעלול לקרוס במהלך רעידת אדמה והדגישו כי הוספה של משקל רב לגג המבנה, טונות רבות, עלולה לפגוע עוד יותר ביציבות המבנה.

לטענת הורי התלמידים, על אף המידע שהציגו לקברניטי העירייה הם לא זכו לכל מענה ענייני, וההפגנה השבוע נועדה להבהיר שהם לא יסכימו לקידום הפרויקט. "אם רוצים לערוך ניסיונות - שיערכו אותם על גג בניין העירייה", אומרים ההורים, "אנחנו לא נרפה".

מהעירייה נמסר: "עיריית ראשון לציון גאה להוביל פרויקט ירוק וסביבתי שמהווה מסר, הן לתלמידי בתי הספר והן לציבור הרחב, על החשיבות בשמירה על איכות הסביבה למען הדורות הבאים. למעשה דווקא ייצור חשמל שמקורו מהשמש מייתר ייצור חשמל מזהם מפחם ובכך מצמצם פליטות גזי חממה ומזהמי אוויר. אנרגיה סולארית היא אנרגיה, שמקורה בקרינת השמש, היא חלופית ומתחדשת המיושמת בכל הארץ והעולם וזוכה לתמיכה של ארגוני הסביבה בעולם והמשרד להגנת הסביבה. המערכות עומדות בכל התקנים הנדרשים והותקנו בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה. החברה הכלכלית מובילה את הפרויקט מזה שמונה שנים וכבר היום הותקנו מערכות בעשרות בתי ספר ברחבי העיר".

בנוגע למחאת הורי יסוד המעלה, אמרו בעירייה כי התקיימה בדיקה במקום על מנת שתניח את דעת ההורים ושבנוסף זומנו ההורים למפגש בנושא עם מנכ"ל העירייה ויועצים מתחום איכות הסביבה.