רצח הילדה סילבנה צגאיי בדרום תל אביב עורר בשבועות האחרונים מחאה חריפה בגין אלימות נגד נשים. כחלק מגל המחאה יצאו השבוע כמה מתושבי ראשון לציון להפגין ברחובות מרכזיים בעיר. כחלק מההפגנה חילקו עלונים בנושא האלימות והרימו שלטים הנושאים את המספר 25, לזכר הנשים שנרצחו השנה. המחאה הופסקה בפתאומיות. 

מחאה על אלימות נגד נשים| צילום: פרטי

"יצאנו לרחובות כמדי יום, הפעם היינו בצומת הרחובות רוטשילד-הרצל, כשלפתע הגיעו שלושה פקחים עירוניים ביחד עם שלושה שוטרים, ביקשו מכל הנשים לעצור, ולקחו תעודות זהות כאילו תפסו עבריינים מבוקשים", מספר שחר נחמן הדר, אחד מראשי המחאה. 

הפקחים הסבירו למוחים שהפרו חוק עזר עירוני האוסר חלוקת עלונים ללא אישור.  "בושה וחרפה, באנו לעשות צדק ואנשי בטחון נטפלים אלינו בטענה שעברנו על החוק וחילקנו פליירים בלי אישור מהעירייה", אומר הדר ומוסיף: "נכון שיש חוק עזר עירוני שאוסר חלוקת פליירים ללא אישור, אבל החוק הזה תקף לבתי עסק בלבד, ישנו גם חוק יסוד ממשלתי שקובע את חופש המחאה, וחופש הפרט ולפיו מותר למחות. איך אנשים טובים שמוחים נגד אלימות הפכו בן רגע לפושעים?".

שחר נחמן הדר. המחאה הופסקה | צילום: פרטי

יש לציין שהמפגינים לא קיבלו דוח אלא אזהרה בלבד, וחוק העזר העירוני נועד למנוע מצב של לכלוך ופיזור ניירות ברחובות, וכן חלוקת חומרים לא חוקיים (פורנוגרפיים ואחרים). 

"נכון שלא קיבלנו דוח, אבל הפקחים עצרו לנו את המחאה והפחידו בדוחות ובגלל זה היו שתי נשים מבוגרות שקמו והלכו כי הן פחדו", מסכם הדר. 

מהעירייה נמסר בתגובה:

"כל חלוקת פליירים ו/או חומר פרסומי טעונה אישור ממנהל אגף סיור ושיטור עירוני"