לפני כשבע שנים סיימה עיריית ראשון לציון לפרוס למעלה מ־1,000 מצלמות ביטחון ברחבי העיר. היעד הסופי של התוכנית, שראשון לציון היתה מן הרשויות הראשונות והבולטות בה, היה להציב 1,400 מצלמות קבועות שיצלמו בכל רגע נתון את המתרחש ויוסיפו לתחושת הביטחון של התושב.

בביצקי במוקד המצלמות. "אפילו 20 איש לא יספיקו". צילום: אבי מועלם

כעת הודה יו"ר החברה לביטחון עירוני ומחזיק תיק הביטחון מקסים בביצקי, כי המצלמות כיום פחות אפקטיביות וקשה לצפות מאדם אחד שיושב במרכז הפיקוח לעקוב אחר אלפי מצלמות, אך הבטיח כי: "במכרז הקרוב אנחנו נדאג לפתח את הטכנולוגיה, כך שתהיה הרבה יותר יעילה ותסייע לשמור על ביטחונם של תושבי העיר".

בחינה מחודשת

הצבת המצלמות היתה אחד מן מהפרויקטים העירוניים הגדולים ביותר של העירייה בעשור האחרון. אמנם היו תושבים שהביעו מחאה וטענו כי עלולה להיגרם פגיעה בפרטיות ותחושה של מעין 'אח גדול', אולם בסופו של דבר יצאה התוכנית לפועל והפכה לעובדה מוגמרת.

בעירייה חזרו וטענו כי הצבת מצלמות האבטחה במקומות ציבוריים בולטים בעיר תסייע לפתור בעיות בזמן אמת ותגביר את תחושת הביטחון של התושבים.

המצלמות משדרות בכל זמן נתון אל חדר בקרה מיוחד שנמצא בקומה מינוס שלוש בבניין העירייה. בחמ"ל מוצבים מסכי ענק המחולקים למסכים קטנים שקופצים ממצלמה למצלמה ומשדרים את מה שנקלט בעדשה.

אך האם מדובר בדבר אפקטיבי? אם שואלים את בביצקי, האמון על נושא הביטחון בעיר מתוקף תפקידו, נראה שהתשובה שלילית.

"החברה שזכתה במכרז להפעלת המצלמות, התקנתן והתחזוקה שלהן צפויה לסיים את תפקידה לאחר עשור ובחודש הבא ייצא מכרז חדש", הוא גילה, "זה בעיניי הזמן לבחון חברות אחרות שיוכלו לתת מענה טוב יותר לצורכי התושב.

"כיום המצלמות שפזורות ברחבי העיר משדרות הכל למוקד בעירייה, אבל שם יושב אדם אחד שתפקידו לעקוב אחר כל מה שמתרחש בכל רגע נתון וברור שאדם אחד לא יכול לעקוב אחרי אלפי מסכים ולעדכן בזמן אמת.

"למעשה, גם אם נשים במוקד 20 אנשים הם לא יצליחו לתת מענה מספק ולכן זה חסר תועלת", הוא הוסיף. "מה שבעצם קורה כיום הוא שאנחנו משתמשים במצלמות בדיעבד.

"כלומר, לאחר שקרה מקרה אז יש לנו יכולת לחזור לתיעוד מהזירה ולבדוק מה קרה שם. זה טוב, אבל לא יספק ביטחון כשהאירוע קורה ובזמן אמת ולכן מערך המצלמות זה לא משהו שאפשר לבנות עליו כדי לסכל אירוע פלילי בזמן אמת".

"לשפר את מערך המצלמות"

לדברי בביצקי, סיום המכרז הוא אמנם הזדמנות לשקול ולבחון את הפרויקט מחדש, אך הנושא עלה כבר לפני כשנה וחצי, "פניתי לראש העירייה הקודם דב צור וסיפרתי על התקדמות טכנולוגית שמאפשרת לזהות בעזרת חיישנים תקריות יוצאות דופן שמתרחשות בזמן אמת.

"הוא גילה התעניינות, אבל לא מעבר לזה. כעת, כשאני בתפקידי הנוכחי, אני מתכוון לשפר את מערך המצלמות. הייתי בכמה תערוכות וירידים, בחנתי חברות שיכולות לספק לנו מענה ונקווה שבמכרז יעלו החברות שיביאו את ההצעה הטובה ביותר".

בביצקי, המשמש גם כסגן ראש העירייה, מסיים בימים אלה שלושה חודשים בתפקיד וכבר ניתן לומר עליו שהוא אחד מנבחרי הציבור הפעילים. בעבר הוא שימש כיו"ר סניף ישראל ביתנו בעיר, אך לפני הבחירות החליט לפרוש ולתמוך ברז קינסטליך, הימור שהשתלם לו.

"מצבה של החברה לביטחון הוא טוב, אבל יש גם מה לשפר", הוא אמר. "חשוב לי שהשירות יהיה יותר למען האזרח. למשל, יש מחסור במקומות חניה ולכן אני מתכוון לפעול להוסיף עוד חניות כחול־לבן שבהן יוכלו תושבי העיר לחנות בחינם עם תו תושב, אך תושבי החוץ יצטרכו לשלם. כך גם התושבים ירוויחו חניה וגם יהיו עוד הכנסות לקופת העירייה.

"עניין נוסף שאני רוצה לטפל בו בכל הכוח הוא נושא השוהים הבלתי חוקיים, שמתרכזים בעיקר באיזור רחוב הרצל. לאחרונה ערכתי סיור ונכנסנו לאחד הבניינים והבחנתי שבקומה התחתונה פועל פאב שבו הם מבלים.

"משחקים שם קלפים ומהמרים ובדירות למעלה חיים עשרות עובדים בדירה קטנה. לא תהיה ברירה ונתחיל לפעול נגד מי שמשכיר דירות לשוהים בלתי חוקיים ומחלק אותם באופן לא חוקי וכמובן נגד העסקים שגם פועלים ללא רישיון עסק, עד למיגור התופעה".