בישיבת המועצה שהתקיימה אמש (שני) במטרה לגבש תכנית פעולה למאבק בסגירת הקו הישיר מתחנת 'ראשונים' לתל אביב, הוחלט פה אחד על יציאה למאבק. ראש העירייה, רז קינסטליך, ביקש וקיבל את תמיכת כל חברי המועצה לעשות שימוש בכל האמצעים העומדים לרשות העירייה על מנת להחזירו.

מאבק רכבת ראשונים | צילום: חורחה נובומינסקי

בישיבה השתתפו מספר תושבים וביניהם יוני אברהם, נציג התושבים במחאה נגד הרכבת. בתחילת הישיבה הציג עו"ד עופר שפיר, המייצג את העירייה בעתירה בבג"ץ, את ההיבטים המשפטיים שננקטו עד כה, וסיכם את הפגישה שהתקיימה עם משרד התחבורה ונציגי הרכבת.

במקביל למאבק עיריית ראשון לציון תגיש תגובה לבג"ץ ב-4 בפברואר במקביל למדינה.

לפני כשלושה שבועות נפגשו בכירי העירייה בראשות קינסטליך עם נציגי משרד התחבורה ורכבת ישראל במטרה להגיע להבנות כפי שנתבקשו על ידי בג"ץ. ראש העירייה הציב כתנאי למשיכת העתירה בבג"ץ שהשירות הרכבתי לתחנת 'ראשונים' יחזור לקדמותו בעתיד, וביקש לדעת מתי זה יקרה.

בנוסף הציגו נציגי העיריה הציגו מספר קשיים עבור תושבי השכונה המזרחית בראשל"צ. לדבריהם, תושבי השכונות הקרובות לתחנה רכשו את בתיהם מתוך הבנה כי יוכלו ליהנות משירות רכבתי ישיר לת"א, וכעת השירות השתנה.

רכבת ראשונים | צילום: חורחה נובומינסקי

כמו כן, נציגי העיריה טענו כי קיים קושי עם נסיעה סביב השעה 7:30, אחרי פיזור ילדים למוסדות החינוך, ועם שעות החזרה. לאור כך התבקשה הוספת רכבות ותדירויות. עוד נטען כי הרכבת מאחרת באופן קבוע אחה"צ, וכי חסר סנכרון בין קווים מזינים. עוד עלה טיעון לעניין הקושי של זמינות ההגעה של תושבי ראשון לציון להרצליה.

נציגי משרד התחבורה השיבו כי לא ידוע למשרד על איחורים קבועים, אך הובהר כי היות שמדובר ברשת רכבות, מצבים שמתרחשים במקומות שונים ברשת, אפילו במרחק רב, עלולים להשפיע על לוחות הזמנים.

אגף הרכבות נימק בפגישה מהן הסיבות שהביאו לשינוי תוואי השירות הרכבת , וכן פורטו הקשיים להחזירו היום, הנוגעים למשאבים תשתיתיים ומחסור בציוד נייד. הובהר לעירייה כי משרד התחבורה תומך נמרצות בקידום תשתיות תחבורתיות בעיר ראשל"צ, הן מסילתיות והן אחרות.

כך לדוגמא, צוין כי בימים אלה יצא מכרז עבור הקמת מסילות רכבת בין 'ראשונים' למודיעין, כשהלו"ז הצפוי לסיום הוא 2024-2025, מקטע משלים מ'ראשונים' לתחנת משה דיין נמצא בתכנון מפורט, והלו"ז הצפוי לסיום הוא 2024-2025.

בסיכום הישיבה, נציגי המשרד ציינו כי בכוונת המשרד ורכבת ישראל לתעדף את החזרת קו 'ראשונים' לתל אביב בסדר עדיפות גבוה. עם זאת, הובהר לעירייה, ולציבור הנוסעים כי בעת הזו לא ניתן להתחייב על מועד להחזרת הקו.