דנה רוזן, יועצת משפחתית ומנחה להורות בריאה, צפתה יחד עם חברותיה מהצד איך הטלפונים החכמים פוגעים לאט לאט בבריאות של הילדים הקטנים, בדגש על אלה שבכיתות א' ו-ב'.

לשמור על הילדים. צילום המחשה: שאטרסטוק

זה מה שהוביל את רוזן, תושבת שכונת חלום ראשון בראשון לציון, לקחת עוד שתי חברות יחד איתה - מיכל אמדור וליאורה רוזנברג – כולן אמהות לילדים בכיתות הנמוכות בבית הספר מישור הנוף בעיר, לעשות מעשה.

"נחשפתי בקיץ האחרון למיזם 'תנו לגדול על שקט' בכתבה ששודרה בטלוויזיה", נזכרה רוזן. "הופיעו שם שתי אמהות שהגו את רעיון הרכישה קבוצתית של טלפונים חכמים בטוחים במסגרת בית הספר.

"המטרה היא דחיית הקבלה של הטלפון החכם עד לגיל 10, לפחות. אנשי המקצוע מאמינים שהטלפון החכם הראשון צריך להינתן לילד בגיל 12, כי רק אז הוא מחזיק במספיק יכולות כדי להתמודד איתו בצורה בטוחה".

"תנו לגדול על שקט" הוא מיזם שהתחיל לפני כשנתיים ומקיף היום מעל ל-200 בתי ספר ברחבי הארץ. עכשיו הוא עתיד להשתלב לראשונה גם בראשון לציון.

מטרת המיזם היא לדחות את הסמארטפון הראשון לגיל 10 בשל השלכות בריאותיות, חברתיות, רגשיות ופיזיות המשפיעות מאוד על הילדים הצעירים וליצור קבוצת רכישה משותפת, שבה יהיה רוב של ילדים עם טלפונים ניידים בטוחים בשכבה.

הרעיון המרכזי שעומד מאחורי המיזם הוא להגן על הילדים מפני השלכות השימוש בטלפון החכם, ולאפשר להם סביבה טכנולוגית מוגנת בגילים הצעירים. כך, לדברי היוזמות, אפשר יהיה להכין את הילדים לשימוש נבון במסכים ובטלפונים הניידים.  

דנה, איך זה עובד בפועל?

"בתי הספר כוללים היום בתוכנית הלימודים שלהם שיעורים שהצוות החינוכי מכשיר לשימוש ברשת, אבל אנחנו לא יודעים כל כמה זמן ומה המסרים שעוברים שם. השיחות עם הילדים מתחילות בכיתה ד', אבל הם מקבלים את הטלפון הנייד כבר בכיתה א' או ב'. קודם צריך לקבל את התיאוריה, ורק אז את המכשיר.

"המטרה של המיזם היא לתת את הכלים, לנהל את הטכנולוגיה ולא שהיא תנהל אותנו. לתת את הליווי כשנושא הגיל משמעותי.

"לילדים צעירים יש מיומנויות ויכולות בסיסיות מבחינת תקשורת בין אישית. עיסוק מרובה בטלפון החכם לא מאפשר לילדים לפתח קשרים חברתיים תקינים ופוגע בהתפתחות האינטלגנציה הרגשית שלהם (כמו היכולת לפתור קונפליקטים חברתיים, לפתח יכולת לאמפטיה ועוד). מעבר כמובן לכל הסכנות הידועות שיש ברשת: חרמות, פורנוגרפיה, אתגרי הפחד למיניהם".

לדברי רוזן מנהלת בית הספר מישור הנוף ורד שיליאן תמכה מיד במיזם, וביקשה לערב את הנהגת ההורים של המוסד החינוכי. רוזן וחברותיה הציגו בפני ההנהגה את הרעיון, והוחלט לשלבו בשלוש השכבות הצעירות: החטיבה הצעירה, כיתות א' ו-ב' כשבכל אחת ישנה אם שתהיה נציגת המיזם.

"אנחנו כרגע בשלב העלאת המודעות בקרב ההורים וגיוס תומכים לקראת הוצאה לפועל של המיזם. יש הבדל בין השכבות. בשכבה ב' למעל ממחצית הילדים יש טלפון חכם, בכיתה א' יש לקצת פחות מרבע ובחטיבה הצעירה אין.

"לכן מאוד חשובה לנו כרגע הקריאה האחרונה להורים של ילדי ב'. בכיתות הנמוכות יותר אנחנו רוצים שההורים יחתמו על אמנה שכשהם ירצו לקנות לילד שלהם טלפון זה יהיה טלפון בטוח".

איך משכנעים את ההורים?

"בשיחות טלפון אישיות, חלקן קצרות ואחרות ארוכות, כדי לספר על המיזם ועל החשיבות שלו. זו עבודת שטח שאני, מיכל וליאורה, עושות כבר כמה חודשים: כשאוספים את הילדים, במתנ"ס, ביציאה מחוג. בכל הזדמנות.

"בשישי האחרון חילקנו להורים פליירים על המיזם ונעשה את זה גם בשישי הקרוב. אנחנו מטפטפות ברשתות החברתיות עוד מידע על המיזם ועל החשיבות שלו.

"הצעד הבא יהיה להזמין את הורי בית הספר להרצאה של איש מקצוע, ואחר כך יישלח סקר שכל מי שמעוניין יירשם דרכו לרכישה קבוצתית. השאיפה היא להיות הדוגמה שהצליחה בבית ספר אחד בעיר ולהמשיך הלאה לבתי ספר אחרים.

"יש תמיכה ורצון מצד המחלקה למניעת אלימות, סמים ואלכוהול בעירייה שמעוניינת לסייע במה שנצטרך כדי לקדם את המיזם". מעיריית ראשון לציון ציינו בתגובה כי הנושא ייבחן.