חברי קבוצת פעילי סביבה בראשון לציון הפועלת תחת השם 'קפה, בריאות וסביבה', הביעו אכזבה ממה שהם מכנים אוזלת היד של עיריית ראשון לציון והעומד בראשה בכל הקשור להגנה על הסביבה.

עיקר כעסם של חברי הקבוצה, המורכבת ברובה מתושבים ותיקים בעיר שעברו באמצעות העירייה הכשרה בנושאי סביבה וטבע, הוא על כך שבעירייה לא עשו לדבריהם די כדי לסכל כוונה של הרשויות לעקור עשרות עצים ותיקים במהלך עבודות תשתית להקמת אחד מקווי הרכבת הקלה בשטח פתוח בצפון־מזרח העיר.

המחשה: קובי קואנקס

מדובר בשני אתרים המוכרים לחובבי הטבע: שדרת הברושים הסמוכה לדרך המכבים ואתר בית ג'אבן הסמוך לצומת בית דגן - בהם נעקרו בשבועיים האחרונים עשרות עצים.

חברי הקבוצה ניהלו בחודש האחרון שיח עם גורמים בעירייה בבקשה למנוע את העקירה ולפעול, בצוותא עם הגורמים השונים, להסטה קלה של קו הרכבת, אולם לדברי הפעילים, העקירה בוצעה עוד בטרם קיבלו תשובות מהעירייה.

בעקבות העקירה ביטלו הפעילים אירוע ציבורי חברתי שתכננו יחד עם מינהל איכות הסביבה בעירייה, במסגרתו הוזמנו תושבי העיר לסיור שמטרתו הצלת שדרת הברושים ואתר הטבע העירוני בית אבו ג'אבן - אירוע שהפך למיותר עם עקירת עשרות העצים.

בהודעה שהפיצו הפעילים בשבוע שעבר הם כתבו: "בחסות עיריית ראשון לציון נעקרה שדרת הברושים העתיקה בעירנו ועל אף פנייתנו לראש העירייה מיום 5 באוגוסט לא התקבלנו לפגישה איתו לשם עצירת התוכנית".

על כך שלא קיבלו לידיהם את אישור כריתת העצים, כתבו הפעילים: "אישור הכריתה לא אותר בעירייה ולא בגוגל וספק אם פורסם. אנו מצרים על התנהלות העירייה בטיפול בהצלת הברושים, ראש העירייה החדש של עירנו, שעמד בראש ה'ירוקים והצעירים' נותר עם חצי מתוארו בידו".

בעירייה עם זאת, לא מבינים מדוע מופנית האש דווקא אליהם. לדברי גורם בעירייה במספר הזדמנויות הובעה מצד בעלי תפקידים בה התנגדות לכריתת העצים אולם בסופו של דבר סמכות בנושא אינה בידי העירייה והיא כולה שמורה לות"ל.
תגובה מהות"ל לנושא לא התקבלה עד מועד סגירת הגיליון.