נדמה שאין בראשון לציון מקום שנוי במחלוקת מאשר גן החיות העירוני - ה'חי כיף'. מדי מספר חודשים צצים תמונות או סרטונים חדשים שצולמו על ידי מבקרים ומהם לפחות נראה שהדבר האחרון שאפשר לומר על בעלי החיים שם הוא שכיף להם.

חיים בכלוב. חי כיף ראשל"צ | צילום: אבי מועלם

לפני כחודש פרסמה עובדת במקום סרטון שמראה את התנאים העלובים שבהם מוחזק האריה הבודד וכיצד הוא מתהלך בחוסר סבלנות בכלוב הקטן. זמן קצר לאחר מכן פוטרה העובדת, לטענתה בגלל הביקורת שהשמיעה.

"הזלזול וההזנחה זועקים מכל מקום", היא מספרת השבוע בכאב. "העובדים אינם מיומנים מספיק וחלקם בכלל פוחדים מהחיות ולא מצליחים לטפל בהן כראוי. במצב שכזה אי־אפשר להחזיק במקום הזה חלק מהחיות".

קוף מאחורי הסורגים. חי כיף | צילום: אבי מועלם

מי שאחת מהבטחות הבחירות שלו הייתה לסגור את המקום, הוא ראש העירייה הנבחר רז קינסטליך. כעת נשואות אליו עיני פעילים למען זכויות בעלי החיים ומי שסבור כי המשך הפעלת המקום גורמת לפגיעה בבעלי החיים בו.

סערת מות הזברה

החי כיף, שנוסד בשנת 1988, הפך כבר מזמן לסמל עירוני והוא מושך אליו מבקרים רבים שבאים לצפות באריות, בקופים, בזברות ובעוד כ־700 מינים שונים של בעלי חיים. גן החיות משתרע על פני כ־40 דונם, שטח שלדברי המתנגדים לפעילותו אינו מספיק כדי להכיל כמות גדולה כל כך של בעלי חיים והדבר גורם לכך שהם מוחזקים בצפיפות רבה.

במשך השנים קמו מתנגדים למקום ודרשו את סגירתו. לפני ארבע שנים התעוררה מחאה גדולה בעקבות סדרת תמונות שהתפרסמו ברשתות החברתיות והגיעו לטלוויזיה ולעיתונים.

אחד הדיירים בחי כיף | צילום: אבי מועלם

בעירייה הבטיחו בתגובה לפעול לשיפור המצב והתחייבו להקצות מיליוני שקלים לטיפול בליקויים. החי כיף עלה שוב לכותרות לפני כשנה בדיוק, בעקבות מותה של תמי הזברה, שחיה במקום למעלה מ־20 שנה. הזברה לא הצליחה להחזיק מעמד במהלך המלטה שהסתבכה וגם הוולד שנשאה ברחמה מת.

בעקבות האירוע הקשה נסגר החי כיף לטובת תחקור האירוע ובירור הנסיבות. הסגירה הזמנית נטעה תקווה בקרב פעילי בעלי החיים כי זו היתה תחילת הסוף של המקום, אולם חודש לאחר מכן נפתח הגן שוב, הפעם עם הבטחה להשקיע בו 40 מיליון שקל לטובת שיפוץ ותחזוקה.

זברות בחי כיף | צילום: אבי מועלם

"אנחנו לא מאמינים בהחזקת בעלי חיים בשבי וברור שאנחנו מתנגדים לכך, אבל עדיין יש הבדל בין מה שקורה במקומות אחרים לבין המצב בחי כיף", אומרת עופרה רוזנשיין, יו"רית 'ראשון אוהבת חיות' שהיא וחבריה ניסו פעמים רבות להביא לסגירת המקום. "יש שם חיות שמוחזקת בתנאים לא ראויים ולכן המקום צריך להיסגר, הוא פשוט לא מצליח לספק את התנאים הראויים עבור בעלי החיים".

"התרעתי ופוטרתי"

"המקום הזה לא ראוי להכיל את החיות", טוענת עובדת לשעבר במקום, "מה שהולך שם זה פשוט נורא. חוסר הידע של חלק מהעובדים מביא לעתים לטיפול לא הולם בחיות שזה פשוט מזעזע אותי. כך למשל, ראיתי שעובדים לא מיומנים מנסים להכניס איגואנה לתוך תא חימום בלילה, כשמהניסיון שלי אני יודעת שהן נכנסות לבד. מכיוון שזה לא נעשה באופן נכון הזנב שלה נשר, הפנים שלה נפצעו והיא נפגעה ממש".

חלק מהעובדים פוחדים מהחיות. קנגורו בחי כיף | צילום: אבי מועלם

לדבריה, זהו אינו המקרה היחיד של טיפול לא מקצועי שבו נתקלה. "היו מקרים ששכחו למלא מים בכלים של החיות. היה עובד ששם אוכל ומים בכלובים של החוטמנים, אבל השאיר אותם כלואים בצד והם לא יכלו יום שלם להגיע בכלל לאוכל והשתייה. היו עוד דברים שגרמו לי להבין שהמקום הזה לא מתאים להחזקת חיות. למשל הקופים לא מוכנים לישון בכלובים שלהם ובטח שהם לא יהיו מוכנים כי כלובי השינה שלהם עשויים מבטון, שנעשה קר בלילה. גם הצפיפות שם גדולה מאוד כי בשטח הזה נכנסים 11 קופים. מנסים להתיז עליהם מים ולרדוף אחריהם כדי שייכנסו לכלובי השינה, אבל ברור שהם לא יהיו מוכנים לזה".

כלובי הקופים צפופים? | צילום: אבי מועלם

העובדת לשעבר טוענת כי כבר בזמן שעבדה במקום התריעה על מקרים שבהם נתקלה. "התרעתי וכתבתי על כל מה שדרוש שיפור כמו חוסר המיומנות של העובדים, שחלקם בכלל מפחדים מהחיות, ועל הזוהמה שנתקלתי בה. אבל כל מה שהצעתי נשלל".

לטענתה, ההחלטה להעלות את סרטון האריה לרשת ולהתריע על המצב בגן היא זו שהובילה זמן קצר לאחר מכן לפיטוריה. "הפצתי את הסרטון של האריה וזה לא היה לרוחם. הייתי כבר אמורה לקבל תפקיד שיתאים לכישורים שלי וחיכיתי לו. העליתי לפייסבוק סרטון שבו רואים את האריה מתהלך בכלוב שלו בחוסר שקט, אבל לא צירפתי איזה כיתוב בוטה או מתריס. אמרו לי שמה שעשיתי הוא חוסר נאמנות מוחלט ולכן לא רוצים שאמשיך לעבוד שם".

בעירייה דוחים מנגד את טענות העובדת ואומרים: "הטענה לא מתיישבת עם המציאות שכן העובדת עצמה התפטרה עוד לפני פרסום הסרטון מכיוון שתנאי העבודה לא מתאימים לה".

לסגור או לא?

"היינו במקום עם וטרינרים שונים, עם הממונה על חוק צער בעלי חיים וכולם ראו את הליקויים", אומרת רוזנשטיין. "התשתית שם לא מתאימה עבור בעלי החיים ואני חושבת שכיום גם בעירייה הרבה מבינים את זה ולכן אני מצפה מהם לפעול במהרה כדי שהחי כיף לא ימשיך לפעול במתכונתו הנוכחית".

מלך החיות מאחורי הסורגים | צילום: אבי מועלם

במהלך הקמפיין של קינסטליך, באמצע חודש יולי, התפרסם המצע שלו בנושא בעלי החיים והסביבה. ראש העירייה הצהיר במפורש כי בכוונתו לסגור את החי כיף. כעת ממתינים הפעילים למען זכויות בעלי החיים שיממש את הבטחתו ויפעל לטובת הנושא.

ואכן, לפני שבועיים הוסמך חבר סיעתו של קינסטליך, עידן מזרחי, לטפל בנושא כשקיבל לידו את תיק החי כיף. כעת הוא זה שצריך לספק את התשובות בדבר עתידו של המקום.

מצע הבחירות של קינסטליך | צילום מסך עמוד הפייסבוק הרשמי

"בתקופה הקרובה אני אלמד את הנושא ואפגש עם מומחים בעלי שם בתחום כדי שאוכל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר", אומר מזרחי, "אני אדאג שבעלי החיים שלא נוכל להעמיד עבורם את התנאים הראויים ביותר, יקבלו בית חם במקום אחר שיספק להם תנאים מתאימים. אני מאמין שהמתחם אמור להישאר ככזה שמשלב בין שיכונם של בעלי חיים מסוימים לבין אטרקציות אחרות לילדים ולמשפחה".

האם אתה סבור שצריך לסגור לגמרי את המקום?

"אני לא חושב שצריך לסגור את החי כיף אבל כן חושב שצריך להוציא ממנו את בעלי החיים שלא אמורים להיות בו, ויש הרבה כאלה, ולהכניס במקומם אטרקציות אחרות כמו טרמפולינות. אם נראה שאין היתכנות לשיפור המצב, לא אהסס ובשיתוף ראש העירייה נסגור את המקום. מה שהבטחנו הוא שכל בעלי החיים שחיים שם בתת־תנאים לא יהיו שם בשנת 2019 ויועברו למקום אחר".

מהעירייה נמסר: "עתידו של החי כיף נבחן בימים אלה על ידי ראש העירייה והגורמים המקצועיים".