בשנת 2012 החליטה עיריית ראשון לציון להקים בגן המושבה כלוב ציפורים גדול להנאתם של העוברים והשבים בגן המטופח. ההחלטה נבעה מרצונה של העירייה ליצור אטרקציה נוספת, כדי למשוך אנשים למקום ולהפוך אותו לתיירותי יותר.

פינת החי בגן העיר | צילום: אבי מועלם

אלי פולק, ששימש אז כמנכ"ל החברה לתרבות וספורט, שהיתה אמונה על הפרויקט, התבטא אז בנושא ואמר, "אני בטוח שתושבי העיר ייהנו מפינת הציפורים החדשה שאנו בונים במיוחד עבורם. ישנו ציבור גדול שמטייל בגן, בעיקר בסופי שבוע, באופן קבוע. אני יודע כי ציבור זה חסר את האטרקציה המוכרת לתושבים של אינטראקציה עם בעלי חיים. כעת יוכל ציבור המטיילים בגן ליהנות מפינת ציפורים נחמדת בכל ימות השבוע".

למרות הרצון הטוב, מבקרים רבים ראו את האטרקציה בעין פחות יפה והתלוננו על כליאת הציפורים שרוצות לעוף לחופשי בתוך כלוב, גם אם נחשב לגדול יחסית.

מי שהחליטה להרים את הכפפה ולשים סוף לאטרקציה היא דווקא אמילי לוי בת התשע, שמגיעה לעתים קרובות לבקר את סבתה מיכל המתגוררת בראשון לציון. "ביקרנו בגן ואמילי שמעה את הציפורים בכלוב", מספרת הסבתא. "זה באמת מאוד צורם, הן צורחות וכל אחד עם דמיון יכול לשמוע צעקות של ייאוש. אמילי אמרה לי שהיא לא אוהבת להיות שם כי לא נעים לה לשמוע את הרעש ולראות את הציפורים הכלואות ושצריך לשחרר אותן".

אמילי ביקשה מסבתה להתקשר לעירייה, אך מיכל מספרת שדווקא היא עצמה היתה סקפטית. "אמרתי לה שאין טעם כי לא יענו לנו. במקום זה החלטנו יחד להעלות את הנושא לפייסבוק ולהציף אותו".

אמילי וסבתה כתבו לראש העירייה רז קינסטליך הודעה פרטית. "כתבנו שזה מטריד ושאני והנכדה שלי רוצות לשחרר את הציפורים ונשמח לעזרתו". להפתעת השתיים, קינסטליך ענה להן תוך זמן קצר. "הוא כתב שמטפלים בציפורים יפה, שנושא בעלי החיים קרוב ללבו ושהוא קיבל החלטה להעביר את הטורפים למקום טוב יותר מאשר בחי כיף".