הפוסט שפירסמו בעירייה | צילום: מתוך עמוד פייסבוק

בעיריית ראשון לציון החליטו לאחרונה להחליף את הברזנטים הכחולים שמקיפים את גדרות גני הילדים. החלופה שהציעה העירייה היא ציורים צבעוניים של ילדים, חיות ופרחים. למרות הרעיון החיובי, בני העדה האתיופית מתקוממים על כך שבין דמויות הילדים המצוירות, אין אף ילד בעל גוון עור כהה.

לפני כשבועיים פרסמה העירייה פוסט בפייסבוק ובו היא פנתה לציבור והציגה את סוגי העיטורים המוצעים וביקשה מהגולשים לסייע לה להכריע איזו דוגמה תשמש בסופו של דבר כחיפוי צבעוני שיקיף את גדרות הגנים. מה שלא לקחו בחשבון הוא שכל הדמויות המצוירות הן בעלות גוון עור בהיר ואינן משקפות את כלל הציבור בעיר כמו יוצאי העדה האתיופית.

"הכעס של ההורים מוצדק", אומרת אם לילדים שלומדים בגנים העירוניים, "בכלל, אם תסתכל בטלוויזיה, בבידור, יש כמעט הדרה מוחלטת של יוצאי העדה האתיופית ושל כהי עור. זה משליך על פרסומות, עלונים ופרויקטים למיניהם. הקהל הישראלי לצערנו מתמוגג מהמראה האירופי והמשווקים באשר הם, ומדירים את המראה השחור. חבל מאוד שמוסד ציבורי כמו העירייה משתף פעולה עם מסרים כאלה".

יאסו זללו, פעיל עירוני בן העדה האתיופית בעיר הגיב גם הוא בכעס, "הילדים שלנו לא יכולים להרגיש שהמרחב הזה הוא גם שלהם אם גדרות הגנים מקושטות רק בדמויות של ילדים לבנים ואם בגן הם פוגשים רק בובות בלונדיניות ולא בובות כהות עור. לא פעם אנו גם שומעים על גני ילדים רק ליוצאי אתיופיה, לכל אלה צריך להוסיף שילדי העדה כמעט לא פוגשים גננות ומורים ממוצא אתיופי וגם ההיסטוריה שלהם לא נלמדת".

לדברי זללו, עיריית ראשון לציון חייבת לתת מענה גם לקבוצות מיעוט שצבע עורן שונה, "ובטח כשמדובר בדור העתיד, כדי להגביר המודעות ולמנוע את הבורות שלצערי חוגגת בחברה הישראלית".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנו מודים על ההארה. נציין כי מדובר רק בדוגמאות לסגנונות שונים שהוצעו על ידי ספקי החיפויים. כמובן שבדגם שיעוצב ויוצב בגנים יהיה ביטוי לכל ילדי העיר".