בקבוקי שתייה. צילום המחשה: מתוך ynet. לבקבוקים בתמונה אין קשר לכתבה

לפני מספר חודשים, לקראת פתיחת שנת הלימודים, יזמה חברת המועצה קרן דנה חלוקה של בקבוקי שתייה רב־פעמיים לתלמידי בתי הספר בראשון לציון עם כיתוב ולוגו של העירייה. המטרה היתה טובה כמובן: לעודד את הדור הצעיר לשתות מים ולשמור על סביבה ירוקה ולצמצם שימוש בבקבוקי פלסטיק חד־פעמיים.

אלא שלטענת חברי המועצה דורון אוזן ויפעת מאירוביץ־יפת, הבקבוקים שחולקו אינם עומדים בתקן ובמקרה של שטיפתם בטמפרטורה גבוהה הם עלולים להתפרק ולהפריש חומרים מסוכנים.

לטענת אוזן, תשומת לבו הופנתה לנושא על ידי הורים שפנו אליו וטענו כי הבקבוקים מתכווצים בשטיפה במדיח הכלים וכי הם אינם עומדים בתקן. בעקבות זאת עלה הנושא בישיבת מועצת העיר האחרונה ועורר סערה בטענה שהעירייה לא פעלה כראוי ולא ביצעה את הבדיקות הנדרשות.

מאירוביץ־יפת העלתה הצעה לסדר בנושא, לפיה מבקרת העירייה תבדוק את ההתנהלות ודרשה לבדוק את איכות הבקבוקים. היא אף שיגרה בנושא מכתב למחזיקת תיק הבריאות, אילנית הרוש, בדרישה שתתפטר מתפקידה, "את, כחברת מועצה, נציגת ציבור ומחזיקת תיק הבריאות היית צריכה הראשונה להיות בעד הצעה שכזאת. התעלמת מהצעתי והתעלמת מפניות של תושבים, אחת מהן לפחות יידעה אותך מהו סוג הפלסטיק ומהן ההשפעות הבריאותיות שעלולות להיות מהשימוש בבקבוקים שנרכשו על ידי העירייה כבר ביום הראשון של חלוקת הבקבוקים. אינני מצפה מחבר מועצה להיות בעל מקצוע בתחומו, אבל אני מצפה ממך למלא את תפקידך הציבורי כמחזיקת התיק ויו"ר הוועדה. בשורה התחתונה, כשלת".

בתגובה לדברים אמרה הרוש: "טרם חלוקת הבקבוקים בוצעו בדיקות מעמיקות ומקיפות של מכון התקנים ונמצא כי הם עומדים בתקן הישראלי המחמיר 5113, הנוגע למגע של מוצרי פלסטיק עם מזון ושתייה, הנשען על ה־FDA האמריקני ותקן של האיחוד האירופי. במסגרת הבדיקה של מכון התקנים נמצא כי הבקבוק מתאים לשימוש חוזר ואין ממנו זליגה של חומרים בכמות הנחשבת לרעילה. חברת המועצה יפעת מאירוביץ־יפת היא יועצת סביבתית מקצועית ומוערכת. צר לי, שבמקרה זה במקום לבדוק את העובדות לאשורן, היא בחרה לצאת למתקפה".