"כל החיים שלי הייתי זה שנותן לציבור, הייתי בצד שמנסה לסייע ולעזור ועשיתי את זה במשך עשרות שנים. עכשיו זה לא פשוט עבורי וכלל לא קל להיות בצד שמבקש סיוע, אבל אין לי ברירה. אלה החיים והבריאות שלי". כך, בקול שבור, סיפר חבר המועצה לשעבר אלי חג'בי למיינט ראשון לציון על מה שעובר עליו בימים אלה ועל הצורך לגייס מאות אלפי שקלים לטובת מימון השתלת כליה.

"כל החיים שלי נתתי לציבור". חג'בי השבוע, צילום: אבי מועלם

חג'בי, 65, נשוי ואב לשלושה וסב לשני נכדים, מתגורר כבר עשרות שנים בשיכון המזרח. בין השנים 1988 ו־2008 הוא שימש כחבר מועצה מן המניין ואף כיהן כסגן ראש העירייה. במסגרות פעילותו הציבורית נרתם לטובת הציבור וסייע בסוגיות עירוניות. גם בחייו האישיים סייע לעתים קרובות באופן פרטי למאות תושבים שפנו אליו.

בשבוע שעבר הופתעו תושבי שכונת שיכון המזרח לקבל הודעת ווטסאפ מחג'בי, שהחליט לחשוף את המאבק שלו על בריאותו.

"הפנייה הזו אליכם לא קלה לי", כתב חג'בי לתושבים. "במשך שנים ארוכות עמדתי לצדכם בזמנים טובים ובזמנים רעים. רצה הגורל והיום אני זקוק לעזרתכם. אני פונה אליכם בעקבות צורך דחוף בהשתלת כליה וזאת בעקבות הידרדרות חמורה בתפקודן של שתי כליותיי.

"מאחר והזמן הוא קריטי איני יכול להמתין עד שיימצא תורם בהליך הרגיל בארץ", הוא הוסיף בפנייתו. "גייסתי את כל חסכונותיי, אולם אני עדיין חסר סכום כסף לא מבוטל. הניתוח עולה כ־650 אלף שקל.

"אני חוזר ואומר, הפנייה הזו לא קלה לי. לא חשבתי מעולם שאצטרך ומעולם לא רציתי להיות בצד המקבל אלא תמיד בצד הנותן. אין לי דרך אחרת לומר זאת, אני זקוק לעזרה כספית, כל תרומה תתקבל בברכה". הודעה זו התקבלה בתדהמה אצל רבים מתושבי השכונה, שכלל לא היו מודעים לחומרת מצבו.

ההידרדרות במצבו באה לחג'בי עצמו בהפתעה גמורה. "הכל התחיל ביום שבת אחד לפני תשע שנים. הלכתי לטפל באבי הסיעודי כשלפתע עצר לידי רכב שבו נהג תושב", שחזר חג'בי.

"הוא אמר לי שהוא רוצה להודות לי על עזרה שהענקתי לו בעניין כלשהו ותוך כדי שהוא דיבר איתי התחלתי להרגיש שאני מתקשה לנשום". חג'בי ביקש מהתושב שיסיע אותו לבית החולים במהירות. "בבית החולים ערכו לי בדיקות והתברר שכתוצאה מלחץ דם גבוה שממנו סבלתי נוצרה לי אי־ספיקת כליות".

במשך כתשע שנים טופל חג'בי באמצעות תרופות שהיו אמורות לשפר את תפקוד כליותיו. "היה לי גם תפריט מאוד מוקפד ומאוזן, ירדתי 30 קילו ובסך הכל הצלחתי להחזיק מעמד. אלא שהבעיה הרפואית הלכה והחמירה עד שלפני שלושה חודשים הכליות שלי הפסיקו לתפקד. הרופא אמר לי שאני צריך להכין את עצמי לדיאליזה".

חוות דעת מרופא נוסף הבהירה לחג'בי שעליו לעבור השתלת כליה. "ביררתי עם חברה שמתמחה בהשתלות בחו"ל והם יכולים לעזור לי, אבל העלות היא גבוהה מאוד. שברתי את כל החסכונות שהיו לי ולקחתי כסף מהמשפחה, אבל עדיין חסרים לי כ־400 אלף שקל", סיפר.

"קשה לי מאוד עם זה שעכשיו אני צריך להיות זה שמבקש. קשה לי מאוד, אני לא רגיל לזה. כילד שגדל בכפר אריה הייתי הולך בלי נעליים וכששאלו אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול, אמרתי שאני רוצה להיות תורם. שאלו אותי בלעג 'איך תתרום אם אפילו אין לך נעליים?', אז עניתי שאתן מעצמי ושלא חייבים כסף עבור כל דבר.

"במשך שנים נתתי מעצמי, גם אחרי שסיימתי את תפקידי במועצה", הוסיף. "זה מרגיש פתאום מוזר שאני צריך סיוע של אחרים. לא פשוט לעמוד במצב הזה, אבל אין לי ברירה, המצב הוא לא קל.

"לשמחתי אני רואה התגייסות מאוד גדולה. אנשים יודעים לתת וזה משמח אותי לראות את זה. חשבתי לצערי שאנחנו חברה חזירית שיודעת רק לקחת, אבל לשמחתי אני מגלה גם צד אחר של החברה הישראלית.

"אני לא נותן לעצמי לנוח, מסתובב כל היום ומגיע הביתה על הפנים, אבל מבחינתי הכל בראש. אני מנסה שהמצב לא ישבש לי את החיים, אבל גם יודע שיש לי חלון זמן קצר להציל את חיי וזה עולה הרבה כסף".

לתרומות: בנק בינלאומי 31, סניף 032, מספר חשבון 845191 עבור אלי חג'בי.

רוצים לקרוא עוד חדשות מראשון לציון?