תופעה בריח לא נעים התפשטה לאחרונה ברחבי ראשון לציון. מהעירייה מדווחים על פניות רבות שהגיעו למוקד העירוני על הררי גרוטאות ופסולת הזרוקים בפינות הרחובות. מאחר והפסולת הושלכה שלא בימי האיסוף, היא מהווה מפגע תברואתי, ובמקרים מסוימים, כאשר נזרקת מרכב, היא גם מהווה הפרעה גם להולכי הרגל.

הררי גרוטאות ופסולת. הקנס בדרך | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

בעקבות כך, הנחה ראש העירייה, רז קינסטליך, את החברה לביטחון לתת דגש למשימה זו. מנכ"ל החברה לבטחון, מוטי נחמני, הקצה את המשימה לשיטור העירוני הפועלת במשותף עם משטרת ראשון לציון. המטרה: להתחקות אחרי משליכי הפסולת, כאשר במקרים רבים מדובר בבעלי עסקים, ולקנוס אותם לבל ימשיכו בהתנהלותם.

בחברה לבטחון מסבירים שבחורף התופעה מטרידה יותר שכן הגשם והרוחות מפזרים את הפסולת לכל עבר, וחלק ממנה זורם לתעלות הניקוז וסותמות אותן. במקרה כזה נוצרת הצפה לא מחויבת המציאות.

פסולת ברחובות ראשל"צ. מפגע תברואתי | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

בחודשיים האחרונים פקחי היחידה סיירו באופן יזום ומוגבר ברחבי העיר ובתוך שכונות המגורים, ואיתרו פסולת ומשליכי הפסולת, וביצעו אכיפה מוגברת בהתאם. עד כה נרשמו כ-580 דו"חות בגובה של 730 שקלים על השלכת פסולת במקומות ובימים אסורים.

ראש העירייה, רז קינסטליך: "אלה דו"חות שהיינו מוכנים לוותר עליהם. המטרה היא לא מתן הדו"ח, אלא הבטחת רחוב נקי לרווחת התושבים. חשוב לציין שאנחנו משקיעים רבות בהסברה ובפרסום ימי ההוצאה המאושרים ובמיקומים שהוגדרו כדי להימנע מאכיפה".

ימי פינוי פסולת, גזם וגרוטאות מופיעים בחוברת הארנונה המגיעה לכל בית, וכן בפרסומים שוטפים, באתר העירוני, הפייסבוק ואפילו ביישום העירוני. לאיתור ימי ההוצאה לפי כתובת, ניתן להיכנס ליישום העירוני או לאתר העירייה ולהקליד את הכתובת הדרושה. 

פסולת ברחוב. העירייה מגבירה אכיפה | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החברה לביטחון, מקסים בביצקי, הוסיף כי המשימה של פקחי החברה לבטחון היא לשמור על איכות חיי התושבים: "אין שום סיבה שתושב יאלץ לרדת לכביש בגלל גרוטאות שהושלכו בחוסר התחשבות או שתושב ידרוך על צואת כלבים כי בעל הכלב לא אסף אחריו. אנחנו חיים ביחד ולכן צריכים להתחשב אחד בשני".