לפני כשנה וחצי נערכה ברוב פאר והדר הגרלת מחיר למשתכן לדירה בשכונת נרקיסים בראשון לציון. אלפי אנשים זכו בהגרלה בדירות במחירים מוזלים אבל השמחה, כך נראה לפחות, היתה מוקדמת.

שכונה יוקרתית במקום מחנה צבאי | הדמיה: D3

בימים האחרונים דרשו נציגי הזוכים מהעירייה לפעול להאיץ את אישורי התוכניות שהוגשו על ידי הקבלנים. לטענתם, "הזמן שעובר פועל לרעתנו כי בינתיים אנחנו סופגים את העלויות ואת ההתייקרות במחירים".

שכונת נרקיסים היא שכונה חדשה שמוקמת על הקרקע שבה שכן בעבר מחנה צריפין. שכונת המגורים החדשה והיוקרתית צפויה לכלול אלפי דירות, 2,000 מתוכן יועדו לזוכי תוכנית מחיר למשתכן, המקנה להם זכות לרכוש את הדירה בעשרות אחוזים ממחיר השוק.

"העירייה הוציאה הוראות מרחביות לקבלנים לפיהן עליהם לפעול לפי תכנון מסוים כמו למשל ארבע דירות בקומה, תקנים מסוימים עבור חניה ועוד. הנחיות אלה אמורות לאפיין את כל השכונה", הסביר יבגני איזנשטט, שזכה במכרז לדירה. "הקבלנים אמרו את דברם, חלקם הגישו ערר, אבל בסופו של דבר הוגשו תוכניות לעירייה לאישור".

לטענת איזנשטט, כל זה קרה כבר בחודש ספטמבר. "אף אחד מאיתנו לא הגיש התנגדות כי כלל התושבים רצו כבר שדברים יתחילו לזוז ושהתוכניות ייצאו אל הפועל, אבל מאז שהקבלנים הגישו את התוכניות שום דבר לא קרה.

"העירייה לא מעדכנת אותנו מה הסטטוס של הבדיקה, האם חסרים טפסים או דברים אחרים שמעכבים את הבנייה. כרגע אנחנו די תלויים באוויר ואין לנו מושג מתי בכלל יעלו על הקרקע.

"אני לא רוצה לתקוף את העירייה כי יכול להיות שיש סיבות לעכב את האישורים", הוא הדגיש, "אבל אין לנו בכלל כלים לדעת איפה אנחנו עומדים, כי אנחנו לא מקבלים תשובות. כשפנינו לעירייה נאמר לנו שהכל בבדיקה, אבל מעבר לכך לא קיבלנו עוד תשובות".

לדברי איזנשטט העיכוב משפיע על ערך הדירה. "בחודש האחרון מחיר הדירה שאני אמור לשלם עליה עלה בכ־10,000 שקל בגלל שהמחיר צמוד למדד, וכמו שכבר ראינו זה אף פעם לא עוצר. הזמן שהולך לאיבוד הוא לא רק המתנה לדירה אלא גם עלויות שאנחנו סופגים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "למרות הקשיים שנתקלים בהם תושבי העתיד של ראשון לציון, ראש העירייה הבטיח כי העירייה מצדה תעשה כל שביכולתה ובסמכותה על מנת לקדם את כניסתם לביתם החדש. נזכיר כי לפני כחודש יזמה העירייה כנס לזוכי מחיר למשתכן בהשתתפות שר האוצר במטרה להעלות את הצרכים והבעיות של זוכי הפרויקט ולקדם פתרונות".