רב"ט לינה ואילנה קגן, תאומות זהות בנות 19 מראשון לציון, התגייסו באותו היום לתפקיד לוחמות בגדוד קרקל. הן שרתו יחד מתחילת הטירונות ולאחרונה סיימו במשותף את הכשרתן וקיבלו את סיכת הלוחם.

"חוויה מרגשת". אילנה (מימין) ולינה, צילום: דו"צ

האחיות קגן למדו בבית הספר "רביבים" בראשון לציון, אילנה הרחיבה במקצוע המחשבים ואילו לינה הרחיבה בתחום מדעי החברה והגיאוגרפיה.

הן היו בתנועת הנוער "מחנות העולים" שם התחילו כחניכות, ולאחר מכן התקדמו להדרכה ונהנו מכך רבות. שתיהן רצו לעשות שנת שירות מכיוון שרצו להמשיך לתרום, להתפתח ולקבל עוד אחריות.

התאומות החליטו לעשות שנת שירות לפני גיוסן לצה"ל והתנדבו במסגרת גרעין נח"ל, אך כל אחת מהן עשתה את שנת השירות במקום אחר בארץ. אילנה גרה במהלך שנת השירות בהרצליה ולינה גרה במבשרת ציון.

הן נהגו לדבר רבות אחת עם השנייה, לשתף ולהתייעץ. "בפורים אילנה הגיעה לקיבוץ שבו הייתי כדי לעזור לי והילדים התלהבו מאוד מכך שאנחנו תאומות זהות", סיפה לינה. באוגוסט 2018 התגייסו לגדוד קרקל והתחילו לעבור את מסלול הלוחמה.

למה החלטתן לבחור בשירות קרבי?

אילנה: "מכיתה י' ידעתי שאני רוצה להתגייס לשירות קרבי. במהלך שנת השירות נחשפתי למסלול גרעין הנח"ל, זה מאוד עניין אותי וישר ידעתי שאתגייס לקרקל. לינה גם מאוד התרשמה מהמסלול ורצתה אף היא להתגייס לקרקל. לא תיאמנו שנעשה את זה יחד, פשוט שתינו ידענו שאנחנו מתאימות למקום ולשירות הזה ורוצות לעשות זאת".

לינה סיפרה שבמהלך השירות שתיהן חוו קשיים ויכלו להזדהות אחת עם השנייה. עיקר השיחות שלהן היו בסופי השבוע כשהיו בבית, אז שיתפו אחת את השנייה בקשיים שכל אחת חוותה עם הכיתה ועם המפקד האישי שלה.

"הכי כיף לדעת שיש מישהו בבית שמבין את החוויה שאני עוברת. כשאני מדברת עם חברות שלא משרתות איתי הן לא מצליחות להבין את כל החוויה, את הדברים הקשים והמשמחים עד הסוף, בניגוד לאילנה שחווה את אותו הדבר כמוני", הודתה לינה.

חוויה משמעותית שחוו הבנות במהלך השירות היתה אחרי מסע הסמל שעברו זמן מה אחרי ראש השנה, שבסיומו המפקדים החליטו להעניק להן את כיסויי הדיסקית שלהם כאות הצטיינות.

"אני זוכרת שהיינו בחופש בראש השנה בבית ודיברנו על כך שאנחנו רוצות להיות הכי טובות שאנחנו יכולות, להפוך את החוויה לטובה ומשמעותית יותר", נזכרה לינה.

"החלטנו שאנחנו חוזרות לבסיס עם כוחות חדשים ונותנות הכול על מנת להצליח. לאחר החופשה יצאנו למסע ובסופו המ"כים שלנו העניקו לנו את כיסוי הדיסקית שלהם. המפקדים סיפרו לנו שהם לא תכננו להעניק לשתינו את הדסקית מראש. מאוד התרגשנו שזה יצא כך והרגשנו שיש פרגון למאמץ שלנו".

חוויה נוספת שריגשה אותן היתה מסע הכומתה, במהלכו הבינו שהן בדרך ארוכה וקשה האחת עם השנייה.

"זה שימח אותנו לראות אחת את השניה במהלך המסע, עזרנו והרמנו אחת את השניה בעזרת צחוק ועידוד", סיפרה אילנה. "החוויה הזו מרגשת במיוחד כשעושים זאת עם אדם שקרוב אלייך ומבין אותך".

לאחרונה סיימו התאומות את ההכשרה וקיבלו את סיכת הלוחם הנחשקת "קרקלון" ועכשיו החלו את שירותן הסדיר בפלוגת הרובאי בגדוד קרקל. "ממש חיכיתי לקבל את סיכת הלוחם. זה הסימן הרשמי שאנחנו חלק מהגדוד המדהים הזה", סיכמה לינה.

לינה ואילנה נמצאות בגרעין הנח"ל, כשאחרי הצבא הציפייה היא שכל חברי הגרעין יגורו יחד בחיים משותפים ויעסקו בחינוך. הן מלאות ברצון ובציפייה לכך אך מדגישות כי הכול יכול להשתנות, ואולי אפילו ירצו להמשיך בצבא בתפקידי פיקוד.