הרב בוגלה | צילום: אבי מועלם

לאחרונה רשמה ראשון לציון נקודת ציון חשובה, כאשר בעירייה הודיעו על מינויו של רב ראשי עבור בני העדה האתיופית בעיר. לתפקיד נבחר הרב משה קפיאלאו בוגלה בן ה־35 שאמור לתת מענה בנושאים הלכתיים ל־9,000 בני הקהילה המתגוררים בעיר ואשר לרשותם עומדים מספר מרכזים קהילתיים ובתי כנסת. מאז כניסתו לתפקיד הספיק הרב בוגלה להיפגש עם נציגי הרבנות בעיר ובראשם הרב הראשי יהודה וולפא, שהבטיח לשתף עימו פעולה.

"שמחתי מאוד לקבל את המינוי, מי לא ישמח", מספר השבוע הרב בוגלה, שעלה לישראל מאתיופיה בשנת 1999, בצה"ל שירת כלוחם בצנחנים והוא בוגר הישיבה התיכונית 'קריית חינוך' בבית שמש וישיבת ההסדר 'אורות יעקב' ברחובות. את הסמכתו לרבנות קיבל הרב בוגלה מהרבנות הראשית לישראל.

עוד קודם למינויו, נחשב הרב בוגלה למעורב מאוד בחיי בני הקהילה המתגוררים בעיר. "נתתי מעצמי שבע שנים עבור הקהילה בראשון לציון וחיכיתי לזה. אני מודה לכל מי שהאמין וראה בי ראוי לתפקיד הזה".

לדבריו, שלושה שבועות בסך הכל חלפו מאז מינויו, וכבר פונים אליו בני הקהילה לצורך הכוונה ופתרון בעיות הלכתיות מורכבות. "במסגרת תפקידי אני אתן שירות פרטני ליוצאי הקהילה. יש עניינים שקשורים לבירור יהדות של מספר תושבים, שברוך השם הם לא רבים, אבל עדיין צריך להתעסק בזה. כעת אני מטפל במקרה לא פשוט שבמסגרתו אני צריך להכריע בנוגע לבת הקהילה שהתגיירה ורוצה להתחתן עם כהן. זה דבר שאני מטפל בו ממש בימים אלה".

לדבריו, החשיבות ברב ייחודי לקהילה נובעת מפערי מנטליות ושפה, "דברים מסוג זה, רק מי שמכיר את המנטליות ואת השפה יכול לברר כמו שצריך", הוא מסביר ומוסיף, "הקהילה של יוצאי אתיופיה מאוד מחוברת ליהדות. מה שתמיד שמר עלינו זו המסורת העתיקה ואנחנו רואים חזרה למקום הזה. כשעלינו לארץ היו הרבה אכזבות כי רבים התרחקו מהדת, אבל לשמחתי אני רואה תהליך של חזרת אנשים לשורשי היהדות, ועדיין יש עבודה כי לא מעט צעירים מרגישים מרוחקים. הם מאוכזבים מקריאות נגדם והספקות בנוגע ליהדותם, עכשיו בעזרת השם זה ישתנה".

עם זאת תופעה מטרידה התרחשה השבוע בעיר כאשר בשכונת נווה ים הופצו מודעות הקוראות לבני העדה האתיופית לעזוב את ראשון לציון ולעבור לירוחם. תופעה מקוממת שבהחלט מחייבת התייחסות.