הבחירות לכנסת ישראל שיתקיימו בעוד כשבוע וחצי הביאו שני פעילי ציבור מוכרים מראשון לציון להעביר למזכירות מועצת העיר הצעה לסדר בנושא שמירה על הסביבה בימי בחירות.

סעיף החוק שמבקשים הפעילים, גיטל אהרוני וניר גולני, להכניס לחוק הקיים לא ייכנס לתוקפו במערכת הבחירות הנוכחית כמובן, אבל הוא בהחלט יכול לסייע לשמירה על הסביבה והניקיון בעיר במערכות הבחירות הבאות - לרשות המקומית ולכנסת.

שלטי בחירות. חלק נשארו אחרי שנה | צילום: אבי מועלם

ההצעה, תחת הכותרת 'חקיקת חוק עזר עירוני לצורך שמירה על איכות הסביבה בתקופת הבחירות', מבוססת על חוק העזר העירוני הקיים, סעיף מספר 10 על סעיפי המשנה שלו, העוסק בכללים ובתקנות לתלייה וחלוקה של חומרי תעמולה לקראת הבחירות.
בבקשה שהעבירו אהרוני וגולני נכתב כי "המלחמות בין הסיעות השונות" גורמות לא רק לאי־עמידה בהוראות החוק אלא בעיקר "מזהמות ומלכלכות את הסביבה".

גולני, עו"ד במקצועו, טוען כי מטרת ההצעה שהעבירו לחברי המועצה בתקווה כי תאומץ על ידי אחד החברים במועצת העיר, היא לשמור על הסביבה העירונית.

"קיים צורך חשוב להוסיף סעיף בחוק שיצמצם כמה שאפשר פגיעה בסביבה ולכלוך של הרחובות או לכל הפחות לעדכן את חוק העזר הקיים", הוא מסביר.

לדבריו, יש לפעול לקביעה מחודשת של שטחי הפרסום למפלגות השונות, דבר שצריך להיעשות על ידי חברי מועצת העיר באופן "שיביא לביטוי את השוויון וה'משחק ההוגן'" ויהיה ניתן למנוע באמצעותו את השילוט המכוער והמזהם ברחובות.

לטענת גולני ואהרוני, ברחבי העיר פזורים עדיין שלטי בחירות ממערכת הבחירות האחרונה לכנסת בחודש אפריל ואפילו מלפני קרוב לשנה, מתקופת הבחירות לרשות המקומית. "בעידן שבו מנצחים מערכת בחירות דרך המדיה הדיגיטלית יש לנו הזדמנות פז להפוך לעיר הירוקה הראשונה בישראל שמרימה את הכפפה וקובעת שבמערכת הבחירות הבאה ראשון לציון תהיה קצת יותר ירוקה והרבה יותר נקייה", אומר גולני.

לדברי השניים כמה מחברי המועצה השיבו להם כי ישמחו לסייע בידם ולכן הם אופטימיים וחושבים שההצעה תעלה בקרוב לדיון במועצת העיר.