אמש (שלישי) צוין ברחבי הארץ יום המאבק נגד אלימות כלפי נשים, ובעיתוי מפתיע הגיע גם הרב אלעזר ברלנד כאורח כבוד להדלקת נרות חגיגית באולם אירועים בראשון לציון. הפגנת המחאה שתוכננה להתקיים בפתח האולם בוטלה ברגע האחרון.

הרב ברלנד חוזר לביתו | צילום: אלכס קולומויסקי

הרב ברלנד, מנהיג הפלג 'שובו בנים' המשתייך לחסידות ברסלב, הורשע לפני כשנתיים בעסקת טיעון, ועפ"י הודאתו, בשתי עברות של מעשה מגונה ובעבירה אחת של תקיפת נשים שבאו לבקש את עצתו וברכתו. הוא נידון ל- 18 חודשי מאסר, ושוחרר בשל מצבו הבריאותי. עם שחרורו שב הרב לחסידיו שעדיין מתעקשים שאין אמת בהאשמות נגדו.

מאז שוחרר החל ברלנד לקיים כנסים ולהשתתף באירועים ברחבי הארץ. את רובם ליוותה הפגנת מחאה קבועה של מתנגדיו, הטוענים שמדובר בהאדרת שמו של אדם שהורשע בעבירת מין. ההפגנות התפתחו לעיתים קרובות גם לעימותים בין המפגינים לחסידי הרב.

הפגנה נגד הרב ברלנד בחולון | צילום: חופית כהן אולאי

גם בראשון לציון אמורה הייתה להיערך הפגנה, ויוזמה למחאה התגבשה בימים האחרונים ברשתות החברתיות, אך ברגע האחרון נקראו המפגינים שלא להגיע. הסיבה: חשש לביטחונם. לדברי המארגנים בהיעדר אבטחה משטרתית הם חששו לחייהם. 

"נאלצנו לפזר את המפגינות והמפגינים לאחר שהמשטרה הודיעה לפעילה שלנו שאין להם מספיק כוח אדם", סיפר אייזיק ווינהאוס, יו"ר הועד העולמי של ידידי קו ברסלב המרכז את המאבק בברלנד, ומוסיף: "החסידים הוכיחו בעבר את אלימותם הקשה כלפי המפגינות, דבר שאמרנו למשטרה, אך שם נאמר לנו שאם תהיה פגיעה, הם ישלחו ניידת".

"אנחנו כמובן לא יכולים לקחת אחריות על שלום המפגינות, ולקיים אירוע כזה ללא אבטחה משטרתית ולחכות שמישהו ייפגע", הוא מסכם. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען לא הוגשה במשטרה בקשה לקיום ההפגנה".