בזמן שהרכב הממשלה עוד לא ידוע לגמרי וגם כל סוגיית התחבורה הציבורית בשבת עוד אינה מונחת על השולחן, החליטו פעילי 'ראשון חופשית' לעשות מעשה ולהוציא אוטובוס בשבת.

 אוטובוס השבת. גם בשבת הבאה?

מעשה זה, שנתפס כפגיעה בסטטוס קוו, לא עבר בשתיקה בקרב תושבי העיר החרדים, והם הבטיחו כי ידאגו שהדבר לא יהפוך למנהג קבוע.

אוטובוס השבת המדובר החל לפעול בשבת האחרונה ולצאת מרחבי העיר אל אזורי הבילוי בגן המושבה, מתחמי הרובע, 'סינמה סיטי', 'יס פלנט' והים – ובחזרה", מספר גיא, פעיל מרכזי בארגון, "עשרות נוסעים עלו על האוטובוס, נסעו אל מרכזי הבילוי וחזרו הביתה, והראו בכך את הצורך האדיר בקיומה של תחבורה ציבורית בסוף השבוע.

"גם כמות התגובות המפרגנות לה זכינו בפורומים השונים של העיר, מחזקת את התחושה הזו. לחלק מהנוסעים והמגיבים אין רכבים, ותחבורה ציבורית היא הדרך היחידה שמאפשרת להם לבלות כרצונם את השבת".

לדבריו, הפעילות התקיימה בשיתוף עם 'הברית הישראלית', 'הדוכן החילוני' ו'שבוס'. "ראשון חופשית תמשיך לפעול למען תחבורה ציבורית קבועה בסוף השבוע", הוא הדגיש, "החל מחודשי הקיץ, למען תושבי העיר הזקוקים לכך, וכן כדי לצמצם את תאונות הדרכים".

בעין פחות יפה רואים זאת חלק מתושבי ראשון לציון החרדים, שהצהירו כי אם הדבר יחזור על עצמו בשנית הם ינקטו צעדים.

"לא יכול להיות שערך כה קדוש כמו השבת יירמס ברגל גסה", אמר ישראל מורלי, תושב העיר שחזר בתשובה, "חשוב לשמור על הסטטוס קוו כפי שהיה עד היום ולא להוציא מאיזון את הדברים ולפגוע ברגשות ציבור מסורתי בראשון לציון. אם זה יחזור על עצמו פעמים נוספות אנחנו ננקוט בצעדי מחאה חריפים שיבהירו לכולם שזה לא יכול להתקיים".

יש לציין כי תחבורה ציבורית בשבת אינה דבר חדש וכי בשלוש השנים האחרונות, בימי הקיץ, הפעיל חבר המועצה עידן מזרחי אוטובוסים באופן פרטי, אך גם אז נתקלה יוזמה זו בקשיים מצד גורמים חרדים שניסו לטרפד זאת ואף הצליחו לשכנע חלק מנהגי ההסעות שלא ליטול חלק בכך.