בתחום מרכזי העסקים קיבל לידיו ראש העירייה הנכנס רז קינסטליך ירושה גדולה עם הזדמנויות רבות בדמות מרכזי העסקים שהוקמו בעיר ומנגד גם טענות של בעלי עסקים על הקושי שלהם לשרוד. כעת מבהיר קינסטליך את חזונו בעניין זה ומצהיר כי יש עוד לאן לשאוף. "אני מתכנן להוסיף בעיר הוותיקה עוד בנייני משרדים, ובנוסף לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית על הצירים המרכזיים בעיר, מה שיסייע להגדיל את מספר העסקים הקטנים והמשרדים".

רז קינסטליך. פועל להביא חברות גדולות | צילום: אבי מועלם

כיום חברות גדולות נמצאות עדיין בערים כמו תל אביב או הרצליה. מה בכוונתך לעשות כדי למשוך את העסקים לעיר?

"אנחנו מקימים היום את מתחם ה־1000 על קרקע בבעלות העירייה, שיכלול 1.7 מיליון מ"ר משרדים ו־5,500 יחידות דיור. עבודות הפיתוח בביצוע, ולמכרזים הראשונים שיצאו היו ביקושים גבוהים. חברת פרשקובסקי והנהלת בנק דיסקונט על כל 5,000 עובדיה כבר מקימים את מבני המשרדים שלהם. מתחם ה־1000 יהיה המטרופולין החדש לישראל וימשוך חברות רבות שכיום נמצאות בתל אביב או הרצליה. אני מקיים לא מעט פגישות עם בעלי החברות והעסקים המובילים במשק על מנת לעודד אותם להגיע לראשון לציון".

האם אתה חושב שראשון לציון היא אלטרנטיבה עבור החברות הגדולות?

"בוודאי. ראשון לציון נמצאת במיקום גיאוגרפי מושלם לכל חלקי הארץ. מתחם האלף מתוכנן בצורה מוקפדת ויהיה בעל נגישות תחבורתית ברמה הגבוהה ביותר שכיום מאוד חסרה במתחמי העסקים של הערים הגדולות. תוסיף לזה גם את השילוב של תעסוקה ומסחר יחד עם פנאי ומגורים ותקבל את המתחם המתקדם ביותר בישראל".

קינסטליך. שקוף ונגיש | צילום: אבי מועלם

בעלי עסקים קטנים ובינוניים מרבים להתלונן על הקושי שלהם לשרוד. איך בכוונתך לסייע להם להתפתח ולהצליח?

"אנחנו מתכוונים לסייע ולעודד את בעלי העסקים הקטנים והבינוניים בכל מיני דרכים. אנו נבחן כיצד ניתן לשפץ ולשדרג את החזיתות וצירי התנועה עם מינימום פגיעה בעסקים, אך חשוב לזכור כי חזיתות אחידות מגדילות את כמות התנועה והקונים ומשדרגות משמעותית את העסקים. אם בעלי העסקים יזדקקו לסיוע בהלוואות לשיפוץ חזיתות, אנחנו כאן עבורם. בכל מקרה, אנחנו נפעל בשיתוף פעולה מלא עם בעלי העסקים ולמענם".

מה החזון שלך בתחום הפיתוח העסקי בעיר והאם ההכנסות ממתחמי העסקים יביאו לכך שגם תושבים ייהנו מההכנסות?

"ללא צל של ספק. הרווחים וההכנסות ילכו קודם כל לטובת התושבים. אחת ההחלטות הראשונות שלי בתפקיד היתה הגדלת ההנחה בארנונה לתושבים ותיקים ל־25 אחוזים

"אחד הדברים שמטרידים ביותר את מנוחתי זה יוקר המחיה", מוסיף ראש העירייה, "ואני כל הזמן בוחן היכן ניתן להקל על תושבי העיר. זה יכול לבוא לידי ביטוי לא רק בארנונה אלא גם ברווחה, בחינוך כמו למשל הקטנת כמות הילדים בגני הילדים. כל מהלך שיכול לסייע, להקל ולשפר את איכות החיים של התושבים אני אקדם. החזון שלי בעניין התעסוקה הוא שתושב ראשון לציון לא יצטרך לצאת מהעיר כדי להגיע לעבודה, כך גם נוכל לצמצם משמעותית את בעיות הפקקים ולהקל על הזוגות הצעירים".