תושבים רבים מראשון לציון מבקרים בחוף של המועצה האזורית גן רווה, ששוכן מדרום לחוף הגן הלאומי פלמחים. אלא שלנוכח בדיקות שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה, נראה שכדאי לחשוב פעמיים לפני שטובלים בו. בבדיקה שנערכה לפני כשבועיים וחצי הוא הוכתר כ'חוף המלוכלך ביותר במדינה', מראש הנקרה בצפון ועד חוף זיקים בדרום.

החוף | צילום: הנהגת נוער שורק

בדיקת המשרד להגנת הסביבה היא במסגרת תוכנית מדד חוף נקי המופעלת על ידי המשרד מאז שנת 2005 שבה נבדקת כמות הפסולת בחופים - לרוב אריזות של מוצרי מזון ומשקאות ובדלי סיגריות. את הבדיקה מבצעים מתנדבים.

אם אנשי המשרד מזהים כי רמת הפסולת בחוף גבוהה מהמותר על פי קריטריונים שנקבעו, פועלים נציגי המשרד להגנת הסביבה מול הגורמים האחראיים ברשות המקומית לטיפול בנושא.

נתוני הבדיקה האחרונה שנערכה ב־14 במאי מצביעים על רמת לכלוך חריגה ולכן זכה החוף לציון מלוכלך מאוד, וחמור מכך - המלוכלך ביותר בין כל 64 חופי הרחצה שנבדקו לאורך רצועת החוף בישראל. נתון זה מאכזב לאור העובדה שבשתי הבדיקות הקודמות שבוצעו בשטח, ב־15 באפריל וב־29 במרץ השנה נמצא החוף נקי.

מי שרוצים בכל זאת ליהנות מרצועת חוף נקייה ובטוחה יכולים, כך על פי נתוני הבדיקה האחרונה, להצפין מעט ולנסוע לאחד מחופי הרחצה של העיר בת ים השכנה, שם זכו החופים, זאת הפעם השלישית ברציפות, לציון נקי מאוד.

חשוב לציין כי בעבר כבר התבקשה המועצה האזורית גן רווה לטפל בפינוי האשפה בחוף, אולם סכסוך בין המועצה לגופים אחרים מעכב בשלב זה את קבלת האחריות של המועצה על החוף.

"הגענו לשם בל"ג בעומר וחטפנו חום", מספר חגי משולם, תושב ראשון לציון. "זה חוף שאני נוהג לבקר בו המון, אבל הפעם המצב היה רע במיוחד, עד שנאלצנו לקום וללכת". למרות פניות חוזרות ונשנות, לא התקבלה תגובתו של שלמה אלימלך, ראש מועצת גן רווה.