בשורת מרעישה יוצאת השבוע משערי מכון וולקני בראשל"צ. המכון הצליח להוכיח שרכיבי קנאביס רפואיים עשויים לרפא סרטן. המכון הגיע עד לכדי הגשת בקשה לרישום פטנט לטיפול בלימפומת עור של תאי T (באנגלית: Cutaneous T cell lymphoma‏ או בקיצור CTCL), המבוסס על רכיבי פעילים מקנאביס, בשיתוף עם MedC Biopharma Corporation הקנדית.

קנאביס | צילום אילוסטרציה: Shutterstock 

CTCL הוא שם כולל לקבוצת מחלות סרטן של מערכת החיסון. לימפומת עור של תאי T‏ זו מאובחנת על־ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כמחלה נדירה, ובשל כך אמצעים רפואיים שמפותחים לטיפול בה עשויים לקבל מעמד של תרופה יתומה. מעמד המאיץ את תהליך אישור התרופה ומעניק שבע שנות בלעדיות בשיווקה.

הפטנטים שפותחו במכון וולקני בהובלת פרופסור חננית קולטאי, מבוססים על תרכובת בלעדית של רכיבים פעילים שמוצו באופן בררני מצמח הקנאביס, הודות לפעילותם האנטי סרטנית הגבוהה נגד תאי T ממאירים.

הסכם רישיון שעליו חתם מנהל המחקר החקלאי עם חברת הקנאביס הרפואי הקנדית  יאפשר את המשך הפיתוח וההפצה של התרופה וקבלת רישיון גלובלי בלעדי. 

מכון וולקני בראשון לציון | צילום: אוראל כהן

מרכז וולקני הנמצא בקרייה החקלאית בראשון לציון הוא אחד ממוסדות המחקר הממשלתיים הגדולים והמתקדמים מסוגו בעולם, ופועלים בו שישה מכוני מחקר המתמחים במדעי הצמח, חקר בעלי חיים, הגנת הצומח, מדעי המים הקרקע והסביבה, הנדסה חקלאית ואחסון ואיכות תוצרת חקלאית ומזון.

המכון מוביל כיום בישראל בחקר הקנאביס הרפואי, ונמצא בו מאגר קניין רוחני של פטנטים בנושא הקנאביס. פטנטים אלה כוללים מספר הרכבים וחומרים נוספים מקנאביס בעלי אפקט יעיל במיוחד.

"אנחנו שמחים שההשקעות שלנו בפיתוח תרופות מבוססות קנאביס לטיפול בלימפומת עור של תאי T‏ הובילו לתגליות פורצות דרך, שהבשילו לכדי רישום פטנט", אמר אבי דרורי, יו"ר Med C Corp (קנדה), והוסיף: "אנחנו מצפים בקוצר רוח להתחלת הניסויים הקליניים בכדי שנוכל להביא סוף סוף תקווה לחולים במחלה הארורה הזו".

על הדברים הוסיפה פרופסור חננית קולטאי ממרכז וולקני, ואמרה: "עבודתנו המשותפת עם Med C תניב להם את האפשרות לסלול את הדרך לטיפול בחולים".

ניסויים קליניים בתרופות המבוססות על קנאביס שפותחו במרכז וולקני מתוכננים להתחיל כבר עכשיו - ראשית שנת 2019.