האם ראש העין, שנחשבת לבירת יוצאי תימן, צריכה לחשוש למעמדה? יתכן ובקרוב תהפוך ראשל"צ ל"עיר המורשת של יהדות תימן". את התכנית המפורשת מגבש תושב העיר,  ניר שועלי, וזאת בשל גדולי הזמר העברי, בני העדה התימנית, שיצאו ממנה. התוכנית הוצגה לראש העירייה רז קינסטליך, אך מוקדם עדיין לדעת האם היא ברת ביצוע.

שושנה דמארי, יגאל בשן וזוהר ארגוב. גאווה לעדה | צילום: מיכאל קרמר, יריב כץ

ביום שלישי האחרון נפגשו תושבי שכונת שיכון המזרח עם קינסטליך, והציפו בפניו בעיות והצעות לייעול. אחד מהם היתה של שועלי, יועץ תקשורת ובעל פורטל הספורט ב'כדור אחר'. "לאחרונה פתחתי קבוצה בפייסבוק בשם 'ראשון לציון - עיר מורשת יהדות תימן', שבה הצעה להפוך את העיר שלנו לזו שתנציח את המורשת של יוצאי תימן".

בין היתר מציע שועלי להנציח שלושה מגדולי הזמר שגדלו בעיר: שושנה דמארי שהגיעה משכונת שיבת ציון, יגאל בשן (בשארי) שהגיע מנחלת יהודה וזהר ארגוב שהגיע משיכון המזרח.

"יחד עם הבנייה המסיבית ברובע המזרחי, שאמורה להפוך את ראשון לציון לעיר השלישית בגודלה בישראל, יש לשדרג את שיכון המזרח הוותיק", אומר שועלי.

"בעיניי אחד האמצעים לכך הוא הקמת מרכז תרבותי חינוכי שיעלה על נס את סיפור עליית תימן ותרומתה הייחודית להיסטוריית המושבה הראשונה של התנועה הציונית. המרכז יכלול מוזיאון ובו לצד תערוכה קבועה יתקיימו פעילויות תרבות, הופעות, הרצאות, פעילויות לילדים ועוד. במתחם יוקמו מסעדות עם דגש על אוכל תימני. אחת לשנה יתקיים פסטיבל גדול של מוזיקה ואוכל - התימניאדה - שבו יהיו הופעות, דוכני אוכל, אטרקציות".

זוהר ארגוב. צילום: אלכס קולומויסקי

הצעה מעניינת נוספת היא להקדיש אגף חינוכי להסברה נגד סמים, שבו תסופר הטרגדיה של זהר ארגוב ויתקיימו פעילויות לנוער בנושא. לפי ההצעה, דמארי, בשן וארגוב יזכו גם לרחובות ראשיים על שמם ברובע ולהנצחה מיוחדת במתחם. "אני מאמין שכל אלה ועוד יצמיחו מקורות פרנסה חדשים", אומר שועלי, "יעצימו את שיכון המזרח הצמא לשדרוג כלכלי ותרבותי, ובכלל, יביאו תיירות לעיר הצמאה לתיירות".

מה לגבי המתנגדים לזהר ארגוב? הרי כבר שנים מסרבים לקרוא רחוב על שמו.

"אפשר למנף את הסיפור שלו למקום אחר וחינוכי. הרבה אנשים שמגיבים לי ומדברים איתי על הרעיון הציעו להקים עמותה ולהיות חלק מהיוזמה. אנשים קיבלו את היוזמה יפה ובהתלהבות, אבל יש גם מי שלא מודעים לשורשיות של הקהילה התימנית בראשון לציון וחושבים שאין צורך לערב את כל העיר בדבר הזה. אני מקבל גם בדיחות על העדה התימנית, אבל זו עדיין לא תופעה".