האם הניידות המצלמות, שהפכו לגורם מרכזי לתלונות בקרב תושבי העיר, עומדות לחזור? לאחרונה החלה איריס חזן, ממלאת מקום יו"ר ועדת הביטחון וחברת ועדת התחבורה, להציף את הנושא בפורום התושבים שהיא מנהלת, זאת למרות שראש העירייה רז קינסטליך הורה לבטלן לפני מספר חודשים.

הניידת המצלמת. בוטלה בעקבות מחאת תושבים | צילום: באדיבות עיריית ראשל"צ

כזכור, לפני הבחירות החליט ראש העירייה הנכנס, מתוקף תפקידו כיו"ר החברה לביטחון ציבורי בראשון לציון, לבטל את הניידות המצלמות, יוזמה שעליה היה אחראי מלכתחילה.

מדובר בניידות שהיו מאתרות נהגים שחנו באופן שעלול היה להפריע לסדר ולתנועה, מצלמות וממשיכות בדרכן הלאה ללא כל התראה. לעתים מי שספגו את הדוח היו נהגים שעצרו לפחות מדקה כדי להוריד נוסע.

בעקבות מחאות מצד הציבור הוחלט בחודש מאי 2018 על ביטול הניידות ומינוי  המפכ"ל לשעבר רב־ניצב דודי כהן לעמוד בראש ועדה שתבחן אלטרנטיבות לאכיפה. יצוין כי טרם פורסמו החלטות ועדה זו.

כעת, נראה שיש מי שמנסה להחיות את יוזמת הניידות מחדש. בתחילת השבוע העלתה חזן, המשמשת בתפקיד ציבורי בוועדות הרלוונטיות, סקר הבודק אם יש להחזיר את הניידות לפעילות. חזן עצמה הצביעה בעד ולאחר מכן התבטאה בעד היוזמה ותקפה את מי שהעז להביע דעה הפוכה.

כך למשל כתבה, "כמה יש אנשים שבעד להחנות בחניית נכים ולהפריע לתנועה, אבל בואו נראה את אותם המצביעים נגד הדוחות שיפריעו להם לרגע אחד. הם יצפצפו, ישתוללו, יקללו, כל עוד זה לא על 'הבשר' שלהם אז יאלללה בואו נתפרע".

"אני לא מופתע שישנו ניסיון כעת להחזיר את הניידות לפעולה על ידי נציגת סיעתו של ראש העיר", אמר יו"ר האופוזיציה דורון אוזן, מהמתנגדים המרכזיים לניידות.

"המטרה היא להמשיך לחלוב את ציבור הנהגים בעיר, זאת בשעה שאני עדיין נאבק להחזיר את כספי הדוחות לתושבים. הניסיון לכשעצמו לא ראוי להתייחסות זאת לאחר שהבינו כבר שזה נדון לכישלון".

"חלק מהציבור מעוניין שהניידת תחזור", הסבירה חזן. "ראש העירייה זיהה שיום הבחירות קרב וזה היה לא יותר מלהרשים את התושבים.

חזן | צילום: מתוך אלבום פרטי

"מאז שהניידת בוטלה יש המון בעיות של חסימת נתיבים. הניידת המצלמת היא דבר נפלא, רק שצריך לתת רענון משמעותי לפקחים שמפעילים אותה להפעיל את שיקול דעתם". מהעירייה נמסר: "אין כוונה להחזיר את הניידות לפעילות".

חזן ביקשה להבהיר כי היא אינה פועלת לקדם את חזרת הניידת לפעילות, אלא העלתה שאלה לגיטימית מבחינתה לשאלת התושבים בפורום שהיא מנהלת.