כל מי שמתגורר בראשון לציון מכיר את חנות הפרחים 'פרחי תמרה', מוסד שמפעילה תמרה לבקוביץ' ברחוב רוטשילד כבר למעלה מ־45 שנה. מדי יום יוצאים מהחנות עשרות זרי פרחים אל המקבלים הנרגשים, ולעיתים מצרף השולח לזר גם שוקולד איכותי. אלא שאפילו לבקוביץ' לא האמינה שהמחווה המקסימה תגרום לה לכאב ראש.

תמרה לבקוביץ' בחנות הפרחים. דרישה בהפתעה | צילום: פרטי

"יום אחד נכנס אדם לחנות ואומר לי שהוא מהרבנות הראשית", מספרת לבקוביץ', שבתחילה סברה שבכלל מדובר בלקוח המבקש לרכוש זר פרחים. "הוא אמר לי שבאתר האינטרנט של החנות כתוב שאנחנו גם מוכרים שוקולד כשר למי שמזמין ואמרתי לו שזו האמת. אכן אנחנו שולחים גם שוקולד שיש לו הכשר וגם יכולתי להראות לו את החפיסות. בתגובה הוא ענה לי שכדי למכור שוקולד אני צריכה תעודת כשרות לעסק".

לבקוביץ' נדהמה לנוכח הדרישה. היא הסבירה שהשוקולד נרכש באריזות סגורות מחברה אחרת שלה יש כשרות, אבל נציג הרבנות עמד בדרישתו. "אמרתי לו שאני רק מצרפת את השוקולד לזר ושמדובר בשוקולד מחנות אחרת שכבר עבר את כל תהליכי הכשרות ואינו מיוצר בחנות שלי. הוא אמר שזה לא משנה ושאני צריכה תעודת כשרות ויצא מהמקום".

חנות הפרחים. השוקולד סגור ומצורף לזר | צילום: פרטי

לבקוביץ' סברה שהסירוב המנומס שלה יסיים את העניין, אבל לתדהמתה גילתה שהחשבון שלה מעוקל. "זמן מה לאחר מכן הגיעו קנסות, בהתחלה על סך 2,000 שקל ולאחר מכן על סך 4,000 ואחר כך גם עיקלו לי את החשבון. זה אבסורד, אני בכלל לא מאמינה שאני בתוך סיטואציה כזו מגוחכת".

מהרבנות הראשית נמסר: "בהתאם לחוק איסור הונאה בכשרות תפקידה של הרבנות הראשית להגן על הצרכן המבקש לקנות מזון כשר ולוודא כי אכן קיימת על המוצר כשרות כחוק. בבית העסק הוצגו מוצרי שוקולד ועוד ממתקים ככשרים, זאת בניגוד לחוק איסור הונאה בכשרות ומבלי שיש להם כשרות מוכרת

"יצוין כי בחנויות שונות משווקים ממתקים מיובאים שאינם כשרים כדוגמת ממתקי ג'לטין ושוקולדים ודברי מאפה וכדומה, והצגת בית העסק ככשר יכולה להטעות את הצרכן. החנות פורסמה ככשרה באינטרנט וזאת מבלי שיש לה כשרות, מה שגורם לאנשים להזמין מוצרים דרך האינטרנט תוך מחשבה שהם כשרים. לבית העסק ניתנו התראות ומשלא תוקנה ההונאה ניתן לבית העסק קנס מינהלי. בית העסק הגיש ערעור על הקנס והנושא ידון בבית המשפט".