רבים מתושבי ראשון לציון זכו להכיר את הניידת המצלמת, יוזמה שהופעלה בעיר ע"י החברה לביטחון, וכללה ניידת שסיירה בעיר וצילמה נהגים שעצרו באופן לא חוקי. מרבית הנהגים לא ידעו שצולמו עד שקיבלו דרישת תשלום קנס לביתם. בשל תלונות רבות מהציבור, הניידת המצלמת בוטלה, וכעת התקבלה תביעה ראשונה מתושב הדורש להשיב לו את כספי הקנסות ששילם. 

הניידת המצלמת |צילום עיריית ראשון לציון

רבות דובר על פרויקט הניידת המצלמת שהחל לפעול בראשון לציון במטרה להסדיר ולשחרר תנועה בצירים ראשיים בעיר. המטרה העיקרית הייתה לאכוף את נושא החנייה שלא כחוק. כאשר חניה על מעברי חצייה ותחנות אוטובוס המסכנות את הולכי הרגל, וחניות כפולות היוצרות עומסי תנועה מיותרים.

המטרה הייתה חשובה, אך בפועל, תושבים רבים התלוננו על המצלמות שצילמו אותם ללא ידיעתם, וללא בדיקה מדוע עצרו בשולי הדרך, גם כאשר העצירה הייתה קצרה, ונועדה להוריד אדם מהרכב. 

במאי האחרון, לאחר דיונים רבים בנושא ותלונות רבות מהציבור, הוחלט על ביטול היוזמה, הניידת המצלמת בוטלה, והוחלט על ומעבר למצלמות נייחות. אך האם הפסקת פעילות הניידת משפיעה על מי שכבר קיבל ממנה דוח ושילם את הקנס? 

צילום: אבי מועלם

זו הסוגיה העומדת במרכז תביעה שהגיש בימים האחרונים תושב העיר. לדבריו, קיבל שלושה דוחות מהניידת המצלמת, לאחר שלטענתו עצר את הרכב לפחות מדקה. כל אחד מהדוחות כלל קנס של 250 שקלים, אותם שילם סמוך למועד שנקבע בדוח.

כעת, לאחר ביטול פרויקט הניידת, טוען התושב שיש לבטל גם את הדוחות שניתנו בגינה, ודורש את כספו חזרה. תושבים אחרים כבר הצהירו שילכו בעקבותיו. בעירייה טוענים מנגד שאין כל בסיס לביטול הדוחות ויש לשלם את הקנסות. 

מעיריית ראשון לציו נמסר בתגובה:

"לא קיים בסיס חוקי לביטול הדוחות. אין קשר בין הפסקת פעילותה של ניידת המצלמות לחוקיות הדוחות. כל הדוחות שנרשמו עד ליום הפסקת פעילותה הם בתוקף ויש לשלמם".