תושבי ראשון לציון מרוצים מאוד מהניקיון בעיר (64.5%), מכמות השטחים הירוקים באזור מגוריהם (72.4%), מאיסוף האשפה (80.5%) ומהדירה באופן כללי (89.6%), כך על פי הסקר החברתי מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2018. בכל ארבעת הקטגוריות הללו, ראשון לציון מדורגת במקום הראשון מבין שמונה הערים הגדולות בישראל.

בקטגוריות אזור המגורים, היחסים עם השכנים, זיהום האוויר ותחושת הביטחון בשעות החשיכה באזור המגורים, ראשון לציון מדורגת במקום השני מקרב הערים הגדולות.

פארק המושבה. ריאה ירוקה | צילום: עיריית ראשון לציון

בקטגוריית מצב הכבישים והמדרכות, תושבי העיר הציבו את ראשון לציון במקום השלישי, כאמור, מתוך שמונה הערים הגדולות.

בשתי קטגוריות מתוך 11, הנתונים לא מחמיאים לעיר - התחבורה הציבורית והרעש החיצוני שנכנס לדירה. בשתי קטגוריות אלו העיר ממקוממת במקום השביעי.

העירייה: "נקודות חולשה אלו מוכרות לנו היטב, וזו אחת הסיבות שראש העירייה, רז קינסטליך, שם דגש רב לתוכנית האב לתחבורה הציבורית שהחלה בחודש מרץ השנה וכוללת תוספת משמעותית של קווים שיקצרו את זמני הנסיעה של האוטובוסים וישפרו התדירות ואיכות הנסיעה בעיר כמו גם נגישות גבוהה יותר בקווים חדשים ומהירים לאזורי תעסוקה ומוקדי ביקוש ועניין מרכזיים נוספים.

"באשר לרעש, הושם דגש בשני מישורים, האחד פיקוח אדוק של פקחי בנייה סביב אתרי תמ"א 38 והגברת האכיפה של החברה לבטחון נגד מפגעי רעש של צעירים ובני נוער המטרידים את מנוחת התושבים.

ראש העירייה, רז קינסטליך, התייחס לנתונים ואמר: "אין ספק שהנתונים מחמיאים ומאחוריהם  יש השקעה ועבודה רבה של כל המערכת. אבל ככל שהנתונים טובים ומאשרים שאנחנו בדרך הנכונה, אני מביט גם על החולשות שלנו ויחד עם גורמי המקצוע אנחנו בוחנים כל העת כיצד ניתן לשפר אותם".

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת מדי שנה סקר חברתי הנשען על תחושות התושבים ומספק מידע על תנאי החיים של האוכלוסייה הבוגרת בישראל ועל רווחתה. בראשון לציון נשאלו כ-400 תושבים.