יו"ר האופוזיציה בעיריית ראשון לציון, דורון אוזן, תקף את העירייה וטען כי ניסתה להסתיר את פרשיית הסמים באחד התיכונים בעיר שנחשפה ב"מיינט ראשון". "האנשים שמובילים את דגל השקיפות ומתהדרים בכך פתאום מנסים לטאטא פרשה חמורה כזו מתחת לשטיח", אמר אוזן.

"כולם ידעו ודאגו להסתיר". אוזן ואבן-זוהר, צילומים: אבי מועלם

לפני כשבוע נחשף ב"מיינט ראשון" כי הצוות החינוכי של אחד התיכונים בראשון לציון מצא אצל מספר תלמידים חומר החשוד כסם.

התקרית התרחשה בעת פעילות של בית הספר ודווחה לאחראים על כך בעירייה. בנוסף, הועבר המקרה לתחנת המשטרה המקומית, שאישרה כי התקבל דיווח והוא נבדק על ידם.

בתגובה לפנייה אל מחזיקת תיק החינוך ליאל אבן־זוהר, היא אמרה כי מינהל החינוך והרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול פועלים באופן שוטף ורציף למניעת התנהגויות מסוכנות והתמכרויות של ילדים ובני נוער.

כמו כן היא ציינה כי בבתי הספר יש תוכנית שנתית ייעודית וטיפולית, ויש גם מדריכי מוגנות בחטיבות הביניים.

"במקרים שבהם המשטרה חוקרת, העירייה מנועה מלהתערב בחקירה", הוסיפה אבן־זוהר, "ולעתים גם אסור להתערב, שכן זה עלול לפגוע בחקירה או לשבשה. פעולות מניעה והסברה נעשות לאורך כל השנה, ואף מעוגנות בחוזרי מנכ"ל משרד החינוך והעיר משקיעה בכך משאבים רבים".

יש לציין כי בדוברות העירייה טענו כי הם אינם מכירים את האירוע. כעת טען יו"ר האופוזיציה אוזן כי כל אלה הם חלק ממדיניות הסתרה מכוונת.

"תלמידי תיכון מתעסקים עם סמים במהלך פעילות בית ספר ומחזיקת תיק החינוך ידעה על כך, מינהל החינוך ידעו על זה וכולם דאגו להסתיר את מה שקרה. איך יכול להיות שדווקא אלה שהטיפו לשקיפות ודיברו עליה כדגל שהם נושאים, פתאום מטאטאים את הנושא מתחת לשטיח ומשתמשים במשטרה כתירוץ בטענה שהנושא נחקר?".

לדברי אוזן, מדובר בסיפור חמור ויש לפעול בתוקף. "השאלה היא האם התופעה הזו קיימת בעוד בתי ספר והאם העירייה בכלל עושה מספיק כדי שמקרים מסוג זה לא יחזרו על עצמם", הוא שאל.

"אני פשוט לא יודע את התשובות לכך, כי יש מדיניות הסתרה בעירייה בנושא הזה. לדעתי זו תופעה שקיימת בקרב עוד בתי ספר ותיכונים בעיר ולא ברורה התוכנית של האחראים בעירייה לדאוג שמקרה מסוג זה לא יחזור על עצמו".

בתגובה לטענות של אוזן אמרה אבן־זוהר: "כשמתנהלת חקירה משטרתית, אחריות ציבורית מחייבת להימנע משיבושי חקירה ולא לעסוק בנושא בפומבי.

"העירייה ומינהל החינוך עשו ועושים את כל המתחייב, כולל הנחיות ברורות למנהלים לדווח למשטרה, כולל פעילות אינטנסיבית חינוכית בנושא בתוך בתי הספר, וכך גם נעשה בעתיד כדי להגן על ילדי העיר מנגעי סמים ומאלכוהול. אנו נפעל בהתאם לתוצאות חקירת המשטרה תוך שמירת פרטיות התלמידים בהם מדובר".