דוח חדש של משרד הבריאות שבחן את מדדי הבריאות בערים הגדולות בישראל, מציג נתונים מעניינים בכל הקשור לתוחלת החיים של התושבים על פי אזורים גיאוגרפיים.

חמישה אחוזים יותר מהממוצע הארצי. צילום המחשה: שאטרסטוק

בימים אלה מפתח המשרד תפיסה חדשה של בריאות עירונית במטרה לסייע לראשי ערים ולעובדי מערכת הבריאות לקדם את בריאות התושבים, והדוח הוא חלק מהתהליך.

על פי הנתונים, תושבי ראשון לציון חיים 83.4 שנים כשהממוצע הארצי עומד על 82.5. תמותת התינוקות בעיר נמוכה משמעותית לעומת ערים אחרות, ועומדת על 1.9 מקרי מוות לכל 1,000 לידות חיות. הממוצע הארצי עומד על 3.2.

שיעור מקרי הסרטן לגברים גבוה מעט מהממוצע ועומד על 366 מקרים לכל 100 אלף איש, כשהממוצע הוא 330. בקרב הנשים הנתונים מעודדים יותר וקרובים מאוד לממוצע הארצי.

הנתון המעניין ביותר בכל הקשור לראשון לציון מתייחס לנושא העישון. מתברר כי 28 אחוזים מתושבי העיר העידו שהם מעשנים כל יום, לפחות סיגריה אחת, סיגר, מקטרת או נרגילה. הממוצע הארצי עומד על 23 אחוזים.

נתון מעניין נוסף שמתחבר בצורה כזו או אחרת לעניין העישון, הוא החוסר בפעילות גופנית של תושבי העיר. על פי דוח משרד הבריאות רק 22 אחוזים מתושבי ראשון לציון דיווחו שהם מבצעים פעילות גופנית של עשר דקות ברציפות לפחות שלוש פעמים בשבוע בשלושת החודשים האחרונים. הממוצע הארצי בנתון זה עומד על 30 אחוזים.