את שמו ותמונתו אסור לחשוף אבל אפשר בהחלט להתגאות בצעיר בן ה-21, תושב ראשון לציון שנמנה השבוע על חבורה מצומצמת של חמישה בוגרים בלבד שזכו לסיים את הקורס השבוע, ולענוד כנפי מכונאי מוטס בחיל האוויר. 

סמ"ר א' מראשל"צ | צילום: דובר צה"ל

"בתפקיד הזה מתעסקים עם חיים של בני אדם וזו המשימה העיקרית שלנו. אנחנו מצילים פצועים ועוזרים לצוות הרפואי בטיפול. " אומר סמ"ר א' השבוע.

א' למד בתיכון מקיף בראשון לציון, והרחיב מגמת מחשבים. הוא התגייס באפריל 2016 לקורס צוללן בחיל הים והפסיק השתתפות בקורס לאחר כחצי שנה.

לאחר מפגש עם קצין מיון שובץ לתפקיד טכנאי מסוקים בטייסת 123 "ציפורי המדבר" בפלמחים, בה הוכשר ושירת כטכנאי דרג א'. לאחר שירות של שנה וחצי בטייסת וקידום לראש צוות, המפקדים דחפו אותו לצאת לקורס מכונאים מוטסים.

למה דווקא קורס מכונאים מוטסים?

"את הקורס אני מסיים במגמת 'ינשוף'. זה תפקיד עם הרבה משמעות. תמיד רציתי להגיע לתפקיד מספק שאני אוכל לתרום בו ולהביא את כולי. התפקיד של מכונאי מוטס מממש את כל השאיפות שלי - זה תפקיד מובחר עם אחריות רבה ועבודה מעניינת".

מה אפשר לספר על הקורס שעברת?

"הקורס היה מאוד מגבש. כמות הזמן שנמצאים יחד בבסיס, סגירת השבתות, השיעורים והמבחנים המשותפים קירבו אותנו מאוד. כל החוויות הטובות והטובות פחות שעברנו ביגרו אותנו כקבוצה, והתקדמנו יחד. כל פעם שאתה נתקל באיזשהו קושי תמיד כולם ינסו להרים אותך ולעזור לך במה שצריך - בין אם המדריכים האישיים שהיו שם בשבילנו או החברים לקורס".

א' מדגיש שעיקר החשיבות בתפקיד עבורו היא הצלת פצועים: "זו המשימה העיקרית שלנו. אנחנו מצילים פצועים ועוזרים לצוות הרפואי בטיפול. אני מאמין שבשביל לעבוד במקצוע הזה חייב להיות אדם ערכי, מתחשב ומסור, בנוסף לפן המקצועי והפיזי".

רק חמישה בוגרים הגיעו כאמור לרגע הנכסף, וסיימו את הקורס שמציין 62 שנה להיווסדו. בין התפקידים שיעמדו מולם כעת: השתתפות בפינוי פצועים, העמסת רכבים, חילוץ טייסים נוטשים, חילוץ אזרחים ולוחמים, זיהוי תקלות באוויר וסיווגן, תפעול מערכות משימה וסיוע לצוותים רפואיים. המכונאים המוטסים נמצאים בקשר ישיר עם צוותי האוויר בתא הטייס ועם הלוחמים בתא המטען, ונדרשים ליכולות מקצועיות ואישיות גבוהות, קור רוח, אחריות וערכיות.

המכונאים המוטסים הינם חלק מקבוצה מצומצמת של תפקידים המוגדרים לוחמי חוד בחיל האוויר לצד צוותי האוויר, לוחמי 669 ולוחמי יחידת שלדג.